Suja: Bystrica nás asi šetrila, prehra len o šesť bodov je zázrak

Dramatický duel, výborná atmosféra, avšak priveľa nepresností, hlavne na strane Ružomberka. Aj tak by sa dal zhodnotiť dnešný zápas prvého kola nadstavbovej časti Niké extraligy žien medzi MBK a Sláviou Banská Bystrica. Napokon tesne uspel tím spod Urpína, hoci…

Hoci začali lepšie Bystričanky, viedli, ale len tesne. Domáce hráčky držali s papierovým favoritom krok, duel bol vzácne vyrovnaný, do polčasu si Slávia vytvorila len nepatrný trojbodový náskok. Ešte aj v tretej štvrtine Ružomberok držal krok so súperom, viackrát viedol, no na kolená ho zrážal obranný doskok a neúspešné strelecké pokusy z trestných hodov, ako aj viacerých voľných pozícií. Na päť trojok, ktoré Ruža premenila, potrebovala až 27 pokusov. V záverečnej časti hry Slávia odskočila na desať bodov, a hoci domáce hráčky nevzdali duel až do konca, už sa im náskok súperiek nepodarilo dostihnúť.

“V tíme máme sedem vysokoškoláčok. A je to vidno, je skúškové obdobie, majú to v hlavách. Snažíme sa robiť maximum, tvrdo a poctivo trénujeme, ale chce to čas, trvá to dlhšie,” povedal v hodnotení stretnutia hlavný tréner Ruže Juraj Suja. Jeho družstvo síce dnes prehralo o šesť bodov s ambicióznou Sláviou, ktorej vedenie sedelo za lavičkou hostí v Koniarni, a búrlivo prežívalo celý zápas. Ten sa skončil z ich pohľadu šťastne a víťazne.

Ružomberok už musí pomaly preladiť na Federálny pohár. Uskutoční sa budúci víkend v Piešťanoch. Ružomberok už v piatok 26. januára o 14:30 nastúpi proti Levharticiam Chomutov v rámci štvrťfinále. Potom v sobotu sú na programe semifinálové zápasy a v nedeľu o tretie miesto a finále, ako aj zápasy o konečné umiestnenie. Okrem Liptáčok tam za Slovensko nastúpia aj domáce Piešťany, Slávia Banská Bystrica a Šamorín. Zo susedného Česka potom okrem Chomutova tiež KP Tany Brno, Žabiny Brno a Sokol Hradec Králové. Majstrovská USK Praha tento turnaj od začiatku bojkotuje.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: “Som šťastný, že sme s našim výkonom prehrali len o šesť bodov. Dnes nás asi Bystrica šetrila, pretože nielen s týmto výkonom, ale aj parametrami zápasu a štatistikou prehrať len o 6 bodov, to je zázrak. Znovu sme do toho vložili veľa energie, ale bez útočnej kvality a s takou streľou, akú máme, nemôžeme byť úspešní. Už po prvom polčase sme pokojne mohli viesť o 12 bodov… Ale, to je “keby”, basketbal sa hrá na koše, keď ich nepremeníte ani z trestných hodov, ani z voľných pozícií, bohužiaľ, nemôžete vyhrať.”

Zuzana Žirková, trénerka Banskej Bystrice: “Bol to, ako vždy, ťažký zápas. Vieme, ako sa tu hrá, celý duel sa v tomto duchu aj odvíjal. Druhý polčas sme sa zlepšenou obranou dostali do tempa, konečne sme začali kolektívne brániť, pomáhali sme si, mali sme výborný doskok, napríklad Burová ich zaznamenala 16, to veľmi pomohlo. Škoda štyroch inkasovaných bodov na konci. Zápas sa lámal medzi treťou a štvrtou desaťminútovkou, podarilo sa nám premeniť dôležité koše. Problémy mali dnes obidve družstvá, bolo to vyrovnané, ale, chvalabohu, dnes sme to zvládli a vyhrali.”

MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 58:64 (31:34). Andělová 13, Jackovecová 11, Kaľužná 10, Havranová 9, Buknová 5, Urbanová 4, Hadačová a Mikovčáková po 3 – Martišková 18, Mujovićová 12, Pulliamová 11, Striešová 8, Holíková 6, Burová 4, Malašková 3, Brabencová 2. Štvrtiny: 17:20, 14:14, 10:11, 17:19. TH: 25/17 – 32/28. Trojky: 5-4. Diváci: 411. Rozhodovali: Kúkelčík, Ribakovs, Gacík. Úspešnosť streľby: 28% – 32%.

Kompletná štatistika zápasu TU.

(c) MBK Ružomberok 2024