SLOVENSKÝ POHÁR V RUŽOMBERKU

Športová hala Koniareň bude od piatku 16. do nedele 18. februára dejiskom finálového turnaja Final Six – Slovenského pohára v basketbale žien. O celkové víťazstvo bude bojovať šestica tímov – Piešťanské Čajky, MBK Ružomberok, Slávia Banská Bystrica, Young Angels Košice, ŠBK Šamorín a CBK Košice.

správu priebežne dopĺňame počas celého turnaja

V prvý súťažný deň (piatok) je na programe dvojica semifinálových duelov. Najprv sa o 14:00 stretne Slávia Banská Bystrica s CBK Košice, a potom od 16:30 ŠBK Šamorín s Young Angels Košice. Vstupné na prvý hrací deň sa neplatí. V sobotu sú naplánované semifinálové zápasy, pričom porazení z piatku už svoju účasť vo finálovom turnaji skončia. O tretej popoludní sa stretnú Piešťanské Čajky s víťazom duelu Šamorín/Young Angels a od 17:30 sa odohrá stretnutie MBK Ružomberok – Slávia BB/CBK Košice (víťaz). V nedeľu je program nasledovný – 13:30 zápas o tretie miesto (porazení zo soboty) a od 16:00 finále. Vstupné na sobotu aj nedelu je rovnaké – 4,00/1,00 eur (na celý deň / 2 zápasy).

Uplynulých 5 ročníkov finálového turnaja Slovenského pohára vyzeralo takto (finále): 2019 – MBK RUŽOMBEROK – Piešťanské Čajky 78:61, 2020 – MBK RUŽOMBEROK – Piešťanské Čajky 67:59, 2021 – YOUNG ANGELS KOŠICE – Piešťanské Čajky 54:51, 2022 – MBK RUŽOMBEROK – Piešťanské Čajky 59:47, 2023 – PIEŠŤANSKÉ ČAJKY – Slávia Banská Bystrica 82:57.

Hlavnými organizátormi finálového turnaja Final Six sú MBK Ružomberok, Slovenská basketbalová asociácia a Niké. Gernerálnymi partnermi usporiadajúceho klubu MBK Ružomberok sú Mesto Ružomberok a Eco Investment. Hlavným mediálnym partnerom je Ružomberský hlas.

ZÁPASY

(piatok 16.2. o 14:00) Slávia Banská Bystrica – CBK Košice 123:33 priamy prenos (63:16). Podhradská 17, Malašková 16, Užovičová 15, Burová 13, Da Cruzová 12, Bogićevićová, Pulliamová a Brabencová po 11, Martišková 8, Striešová 7, Holíková 2 – Kašperanová 10, Mončeková 8, Liašenková 7, Nigutová, Tomajková, Mrázová a Bačová po 2. Štvrtiny: 29:7, 34:9, 27:12, 33:5. TH: 18/11 – 19/13. Trojky: 8-2. Diváci: 80. Rozhodovali: Fanfarová, Ribakovs a Donovalová.

(piatok 16.2. o 16:30) ŠBK Šamorín – Young Angels Košice 60:44 priamy prenos (31:26). Vargová 15, Slamová 10, Marcová a Vondrysková a Soókyová po 8, Lüttmerdingová 7, Ošťadálová a Sobôtková po 2 – Mandelíková 13, Čatlošová 10, Plavnická a Molčíková po 5, Pelánová 4, Szmereková 3, Dubecká 2, Fleischerová 1. Štvrtiny: 16:12, 15:14, 15:7, 14:11. TH: 12/10 – 26/11. Trojky: 6-1. Diváci: 90. Rozhodovali: Karniš, Cibulka, Višniarová.

(sobota 17.2. o 15:00, semifinále) Piešťanské Čajky – ŠBK Šamorín 77:40 priamy prenos (35:27). Jamesová 13, Mitrašinoviková, Jurčenková a Mandićová po 12, Stašová 7, Taušová a Moravčíková po 6, Kraislová 4, Majerová 3, Uhlíková 2 – Marcová 12, Lüttmerdingová 8, Ošťadálová 7, Bábiková a Vargová po 4, Slamová 3, Soókyová 2. Štvrtiny: 17:18, 18:9, 22:9, 20:4. TH: 17/15 – 12/8. Trojky: 2-2. Diváci: 120. Rozhodovali: Ribakovs, Donovalová, Višniarová.

Peter Jankovič, Piešťany: “Gratulujem dievčatám k postupu do finále pohára. Ďakujem Šamorínu, hlavne za prvý polčas, kedy hrali veľmi dobre. Nám nevyšiel vstup do zápasu tak, ako sme si predstavovali. Po prestávke sme však ukázali našu pravú tvár. Až vtedy sme hrali to, čo sme chceli od začiatku. Vyhrali sme, a koncentrujeme sa na zajtrajšie finále.”

Timea Sujová, Šamorín: “Prvý polčas sme hrali dobre, kým sme nepociťovali tlak zo strany obrany Piešťan. V druhom polčase sme sa nevedeli vysporiadať s tlakom súpera, ktorý pritvrdil v obrane. Máme mladé družstvo, ktoré to ešte nedokáže ustáť celý zápas. Basketbalovo sme sa s nimi vyrovnali, v niektorých fázach sme hrali aj lepšie, čo ma teší.

(sobota 17.2. o 17:30, semifinále) MBK Ružomberok – Slávia Banská Bystrica 60:70 priamy prenos (30:34). Jackovecová 21, Buknová 12, Mikovčáková a Urbanová po 6, Havranová 5, Jarošová a Štefančová po 4, Hadačová 2 – Martišková 17, Pulliamová 15, Bogićevićová 13, Burová 10, Mujovićová 8, Malašková 7. Štvrtiny: 19:22, 11:12, 18:13, 12:23. TH: 23/15 – 27/19. Trojky: 5-5. Diváci: 502. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Cibulka. Úspešnosť streľby: 40% – 34%.

Juraj Suja, Ružomberok: “Prehrali sme na doskoku. Zápas sme neprehrali basketbalovou kvalitou, ktorá je na strane Banskej Bystrice, ale tým, že sme súperovi malť 21 útočných doskokov, čo je nemysliteľné číslo, ak chcete uspieť s papierovou lepším protivníkom. Som z toho veľmi sklamaný, že sme nedokázali v sebe nájsť energiu, silu, motiváciu – pobiť sa o odrazené lopty viac. Slávia potvrdila úlohu favorita, ale neboli sme vôbec bez šance.”

Zuzana Žirková, Banská Bystrica: “Ťažký zápas, ako každý iný. Mali sme zlú krivku v tretej štvrtine, kde sme vyzerali už akoby porazene. To Ružomberok pochopiteľne nakoplo. Ale, chvalabohu, v poslednej štvrtine sme to zvládli. Možno aj silou lavičky, možno väčšou rotáciou. Dnes sme vyhrali útočné doskoky, čo bolo naše veľké plus. Na konci to bolo rozhárané na obidvoch stranách, zbytočne sa Ružomberok nechal vyviesť z miery.”

(nedeľa 18.2. o 13:30, o 3. miesto) ŠBK Šamorín – MBK Ružomberok 43:77 (30:31) – Ružomberok získal bronz. Lüttmerdingová 14, Marcová a Sobôtková po 7, Ošťadálová 4, Vondrysková a Fenesová po 3, Bábiková a Slamová po 2, Vargová 1 – Mikovčáková 19, Jackovecová 16, Kaľužná 8, Jarošová a Štefančová po 7, Oravcová 6, Michaličková 4, Buknová a Urbanová po 3, Havranová a Ďuratná po 2. Štvrtiny: 14:24, 16:17, 8:13, 5:23. TH: 19/14 – 29/24. Trojky: 3-3. Diváci: 330. Rozhodovali: Ribakovs, Donovalová a Višniarová. Úspešnosť streľby: 32% – 44%.

Timea Sujová, Šamorín: “Určite máme menšiu rotáciu ako Ružomberok, ale som spokojná, ako sme odohrali prvý polčas. Fyzicky sme to ustáli, makali sme naplno. Počas tretej štvrtiny nám došli sily, hráčky, ktoré majú tretí zápas za sebou, nestíhali. Snažíme sa hrať agresívne v obrane, potom to škrípe. Som rada, že sme bojovali do konca. Zároveň ma teší, že sa žiadna hráčka nezranila, pretože bol to fyzicky náročný víkend. Aj tento zápas hodnotím pozitívne, kožu sme lacno nepredali, snažili sme sa uhrať dobrý výsledok.”

Juraj Suja, Ružomberok: “V prvom rade, chcem sa úprimne a zo srdca poďakovať divákom, ktorí si našli cestu do Koniarne. Zvlášť fanklubu Concordia 1906, za výbornú podporu. K dnešnému zápasu, moje mladé hráčky odohrali veľmi dobrý zápas, urobili mi radosť. To ma dnes naplnilo najviac, že spolu hrali výborne. Druhý polčas sme hrali dobre, v prvom to bolo skôr trápenie, zle sme bránili, boli sme pomalí. Opakujem, najväčšiu radosť však mám z poslednej štvrtiny, kedy sa v dobrom svetle ukázali naše mladé talenty. Určite berieme do úvahy, že Šamorín už mal v nohách tretí zápas, bolo to vidno hlavne v druhom polčase. Navyše, hrali sme ku koncu len s hráčkami, ktoré boli čerstvé a oddýchnuté.”

(nedeľa 18.2. o 16:00, finále) Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 70:73 pp (36:30, 62:62) – Slávia premiérovo získala Slovenský pohár.

HALA, PARKOVANIE, VSTUPNÉ

Športová hala Koniareň sa otvorí hodinu pred prvým zápasom daného dňa. V rovnakom čase bude otvorená aj pokladňa, avšak len v sobotu a nedeľu, keďže v piatok je bezplatný vstup na obidva zápasy. V sobotu sa platí 4 eurá (zľavnený vstup 1 euro) na celý deň – dve stretnutia, a rovnako tak v nedeľu. Čo sa týka parkovania, môžete svoje vozidlá odstaviť na viacerých (bezplatných) miestach: – priamo v areáli ŠH Koniareň: možnosť parkovania počas zápasov MBK Ružomberok v súčasnosti kvôli menším obmedzeniam a parkovaniu usporiadateľov pre cca 50 áut; – Štiavnická cesta (medzi vchodom do ŠH Koniareň a hlavným vstupom do nemocnice) – cca 50 parkovacích miest; – Ul. gen. Vesela (pri plote ÚVN, ľavá strana, jednosmerka) – cca 50 parkovacích miest; – Za dráhou (pri plote ÚVN, pri železničnej trati) – cca 50 parkovacích miest.

Hala Koniareň sa nachádza na Poľnej ulici v Ružomberku v blízkosti vstupu do Ústrednej vojenskej nemocnice. Naľavo od vstupu je pokladňa. Po príchode do haly prejdete kontrolou vstupeniek, napravo sú toalety, následne môžete ísť doľava k bufetu, novinárskej zóne, VIP vstupu a na sekretariát klubu. Napravo sa nachádza schodisko k hlavným tribúnam.

PREDSTAVENIE TÍMOV

Piešťanské Čajky / Úradujúci majster je lídrom tabuľky nadstavbovej časti, kde vyhral všetkých osem zápasov. Zaznamenal 615 bodov, inkasoval 386. Je bezpochybny najväčším favoritom na zisk titulu v Slovenskom pohári, jeho úvodný zápas bude v sobotu o 15:00 proti víťazovi duelu ŠBK Šamorín – Young Angels Košice. Viac informácií o Čajkách nájdete TU.

MBK Ružomberok / Domáci kolektív skončil v minulom ročníku na treťom mieste, pričom v aktuálnej sezóne účinkoval aj v Európskom pohári FIBA. Slovenský pohár organizoval aj pred dvomi rokmi, vtedy sa stal celkovým víťazom finálového turnaja. V nadstavbovej časti extraligy mu patrí tretia priečka s 3 výhrami a 5 prehrami. Po základnej časti bol Ružomberok druhý. Viac informácií o MBK nájdete na tejto webstránke.

Slávia Banská Bystrica / V súčasnosti patrí úradujúcemu vicemajstrovi druhé miesto v nadstavbovej časti súťaže Niké extraliga žien. Zaznamenal 5 víťazstiev a 3 porážky. Súperom uštedril 599 bodov, dostal 471 bodov. Slávia patrí po Piešťanoch k top favoritom na zisk titulu v pohári. Viac informácií o tíme nájdete TU.

ŠBK Šamorín / Štvrtý tím nadstavbovej časti extraligy zatiaľ v tejto fáze súťaže nevyhral, naopak, má na konte 8 prehier a skóre 316:685. V úvodnom zápase v piatok sa bude snažiť poraziť Young Angels Košice a prebojovať sa tak do semifinále v sobotu, kde by sa v prípade výhry v piatok stretol Šamorín s Piešťanmi. Viac informácií o tíme TU.

Young Angels Košice / Do skupiny o 5.-8. miesto v nadstavbe spadli Young Angels po prekvapujúcej kontumačnej prehre v poslednom kole základnej časti. Tejto skupine kraľujú, majú 7 výhier a 2 prehry a skóre 789:567. V zápase počas piatku môžu prekvapiť a zdolať Šamorín, a tým si zabezpečiť účasť v semifinále proti Čajkám. Viac informácií o tíme nájdete TU.

CBK Košice / Druhý košický tím okupuje aktuálne druhú priečku v nadstavbovej skupine o 5.-8. miesto. Zaznamenal 6 výhier a 2 prehry so skóre 636:537. Za ním sa ešte nachádzajú BK ŠK UMB Banská Bystrica a BK AS Trenčín, nováčik ligy. Viac informácií o CBK nájdete TU.

Kompletné štatistiky všetkých zápasov turnaja nájdete TU.