Na reči s našimi mladými reprezentantkami

Teší nás, že napriek zlej situácii v súvislosti s pandémiou, sa v susednom Poľsku podarilo zorganizovať turnaj olympijských nádejí a naša radosť je o to väčšia, že k úspechu slovenskej reprezentácie U16 prispeli aj hráčky MBK Ružomberok Ninka Oravcová a Majka Štefančová. Dievčatá boli ochotné odpovedať na pár mojich otázok.

Foto zdroj: https://www.facebook.com/photo?fbid=331639982300205&set=pb.100063626170613.-2207520000..

Ninka a Majka, v závere kalendárneho roka ste sa zúčastnili na turnajmi krajín Vyšehradskej štvorky v poľských Katoviciach. Bola to vaša prvá nominácia do reprezentačného tímu, alebo ste reprezentačné skúsenosti mali už pred tým? 

Ninka: Bola to moja prvá oficiálna nominácia do finálnej dvanástky reprezentačného tímu. V lete tohto roku bol ešte Challenger, kde som sa počas prípravy zranila, a teda som skončila v 14tke z ktorej sa určovala ešte finálna 12, do ktorej som sa bohužiaľ nedostala. V zime 2019 bol taktiež reprezentačný výber na turnaj v Plzni, kde sme s Majkou a ostatnými dievčatami skončili v našej vekovej kategórii na prvom mieste.

Majka: Už dlhšie počas dvoch rokov chodievam na reprezentačné kempy. Pred dvomi rokmi som mala šancu sa zúčastniť na turnaji v Plzni. Toto leto bol turnaj FIBA Challenger v Piešťanoch, na ktorom som sa nemohla zúčastniť kvôli zraneniu, tento turnaj bola pre mňa prvá väčšia skúsenosť reprezentovať Slovensko.

Kde a ako ste sa na turnaj pripravovali?

Ninka: Ešte pred turnajom sa na reprezentačnom kempe v Košiciach 20. – 22.12. určila finálna dvanástka. Na tomto kempe sme si taktiež určili nejaké pravidlá v obrane, či signály v útoku.

Majka: V novembri sme boli na sústredení v Piešťanoch. 20.12 až 22.12 sme mali prípravu v Košiciach. Myslím si, že sme mali dosť času sa zorganizovať a zohrať. Aj keď počas tohto covidového obdobia je to ťažké

S akými očakávaniami ste išli na tento turnaj ako družstvo? Aké boli vaše osobné očakávania?

Ninka: Nešla som s nijakými vysokými očakávaniami, veď sme hrali s reprezentačnými výbermi krajín z A divízie, pričom my sme v B divízii. Išla som tam hlavne užiť si zápasy, ktoré momentálne nemôžme hrať, nakoľko na Slovensku je súťaž prerušená.

Majka: Vedeli sme, že tieto tímy hrajú v A divízii a my sme v Béčku nemali sme žiadne očakávania, prišli sme ukázať, čo sa nás tréner Peter Jankovič snažil naučiť za posledné dva roky a k čomu sme boli vedené.

Foto zdroj: PrtSc z videa https://youtu.be/LY0n8_fHSA4

V družstve U16 patríte vekovo medzi stred a tréner Jankovič sa pre basket.sk vyjadril, že práve váš ročník (2006) by mal byť oporou reprezentácie. Ako ste teda spokojné so svojimi výkonmi v jednotlivých zápasoch?

Ninka: V reprezentácii sme všetky na rovnakej úrovni a to isté platí aj pri súperoch. Nie vždy všetko v zápase vyjde na 100% a vždy sa nájdu nejaké chyby, no som šťastná za túto príležitosť a veľmi si ju vážim.

Majka: Snažili sme sa plniť pokyny trénera, byť sústredené a nestresovať. V podstate o nič veľké nešlo. Samozrejme, boli tam individuálne momenty, ktoré sa nám podarili ale aj veľa zbytočných faulov a nedokonalosti v obrane.

Aká nálada vládla počas turnaja vo vašom tíme?

Ninka: Celkovo si myslím, že sme boli vo veľmi dobrom kolektíve. Navzájom sme sa podporovali, povzbudzovali a celkovo sme si aj hrou sadli – vedeli sme si prihrať a zahrali nejaké naozaj pekné akcie. Samozrejme, do každého zápasu sme vstupovali s rešpektom, bez strachu, sľúbili sme si, že zápasy si ideme užiť a myslím, že sme to aj splnili.

Majka: Máme veľmi dobrú kapitánku Sašku Chovaníkovú, ktorá sa nás snažila namotivovať pred každým zápasom. Atmosféra určite bola úžasná, povzbudzovali sme z lavičky, prežívali každý moment na ihrisku. Pred zápasom s Poľskom sme vošli do zápasu s rešpektom a veľmi dobre sme sa držali celý zápas. Pred Maďarkami som mala pocit, že sme sa báli. Boli sme málo agresívne, oni naopak boli dravé, rýchle a nič nám len tak nedarovali. Česko sme podcenili, malo na konte dve vysoké prehry, nemalo čo stratiť. My sme museli potvrdiť naše postavenie na turnaji a to sa nám podarilo.

Zo zápasu s Češkami Foto zdroj: PrtSchttps://youtu.be/QudBmvJXMyM

2. miesto a strieborné medaily sú považované za úspech našej reprezentácie, ako ste prežívali toto ocenenie, s akým odkazom ste sa lúčili?

Ninka: Druhé miesto nás potešilo, aj keď niektoré pasáže v zápasoch mohli byť lepšie, no stále sa učíme na chybách a myslím, že nám to dodalo veľa skúseností.

Majka: Samozrejme, boli sme veľmi šťastné, že sme sa takto umiestnili. Pre nášho trénera to bola prvá medaila na tomto type turnaja. My sa pozeráme hlavne dopredu,  v lete 2022 nás čaká Olympiáda, na ktorej veríme, že sa nie len zúčastníme ale aj niečo dokážeme.

Dievčatá, ďakujem za rozhovor a držím palce, nech sa darí vašej basketbalovej kariére.

Mária Grafová