Medzinárodný turnaj v Koniarni

Naša športová hala Koniareň, domovský stánok MBK Ružomberok, bude nasledujúci víkend hostiť premiérový ročník Memoriálu generála Miloša Vesela, medzinárodný turnaj v basketbale žien.

Uskutoční sa od piatku 8. do nedele 10. septembra. Predstavia sa nielen domáci tím MBK, ale aj české družstvo z Moravy – KP Brno, ako aj maďarský celok BKG Prima Szigetszentmiklós. Proti Brnu odohrajú zverenky Juraja Suju duel v piatok od 18:00, následne si v sobotu zmerajú sily maďarský a český súper, a v nedeľu o 11:00 sa predstaví MBK Ružomberok proti BKG Prima. Na všetky stretnutia je bezplatný vstup.

“Bude to prvá príležitosť pre všetkých fanúšikov basketbalového Ružomberka, vidieť družstvo MBK pre sezónu 2023/24 v domácom prostredí. Pôjde o kvalitné medzinárodné merania síl, navyše, so vstupom zadarmo, aj preto pozývam všetkých priaznivcov, aby sa prišli pozrieť a povzbudiť naše družstvo,” povedal manažér a výkonný riaditeľ klubu Radoslav Popelka.

Okrem toho budú v akcii počas turnaja aj naše mládežníčky (družstvá U19 a U17), ktoré odohrajú po dva prípravné zápasy s rovesníčkami KP Brno. Aj na tieto stretnutia je bezplatný vstup.

O uskutočnenie turnaja – prvého ročníka Memoriálu Miloša Vesela, sa okrem funkcionárov MBK pričinil podstatnou mierou aj poslanec MsZ a člen dozornej rady Michal Kubačka. Generálnym partnerom podujatia je Ministerstvo obrany SR.

Kto bol generál Miloš Vesel? (zdroj: Wikipédia) Narodil sa 29.1.1909 (Zvolen), zomrel ako 80-ročný 22.6.1989 v Ružomberku. Bol generálom in memoriam, protifašistickým bojovníkom, účastníkom SNP. Absolvoval gymnázium v Banskej Bystrici (1929). Študoval na vojenskej škole v Košiciach, na Vojenskej akadémii v Hraniciach, na Vojenskej aplikačnej škole delostrelectva v Olomouci, absolvoval vojenské kurzy v Míloviciach, v Plaveckom podhradí, Vysokú vojenskú školu v Prahe. Pôsobil ako vojenský veliteľ vo viacerých delostreleckých útvaroch v Brezne, v Banskej Štiavnici a i. Od júla 1944 veliteľ posádky v Ružomberku. Bol protifašisticky zmýšľajúci, ako dôstojník slovenskej armády spolupracoval s odbojom, orientoval sa na londýnske centrum. Spoluorganizátor a účastník SNP. Do povstania sa zapojil ako veliteľ vojenskej posádky v Ružomberku, veliteľ obranného úseku Biely Potok (6. taktická skupina). Neskôr po prechode povstania do hôr pôsobil ako zástupca veliteľa a súčasne veliteľ 1. práporu 2. čs. paradesantnej brigády. Po spojení s červenou armádou bol od februára veliteľom delostrelectva 4. čs. samostatnej brigády. Po oslobodení z politických dôvodov predčasne prepustený z armády. Rehabilitovaný bol v roku 1964. Nositeľ vysokých vojenských vyznamenaní, 10.12.1991 in memoriam mu bola udelená hodnosť generálmajor a Rad M. R. Štefánika III. triedy.

 

(c) MBK Ružomberok 2023