Zlato pre Košice, Ružomberok berie striebro!

Záverečným dňom dnes vyvrcholil finálový turnaj Majstrovstiev Slovenska v basketbale žiačok, kategória U14. Osem tímov bojovalo od piatku o cenné umiestnenia v tejto vekovej skupine, medzi nimi aj hosťujúci klub MBK Ružomberok, vedený legendou ružomberského basketbalu Ivetou Bielikovou.

Siedme miesto si vybojoval Lučenec. Rozhodol o tom dnešný prvý zápas, v ktorom AKAPO triumfoval nad Sláviou Trnava 44:36. Ešte po polčase však mala lepšiu východiskovú pozíciu Slávia, ktorá viedla 19:15. Nasledujúce dve štvrtiny však patrili Lučencu, ktorý si napokon z majstrovstiev odnáša spomínanú siedmu priečku.

Šamorínske žiačky si odnášajú piate miesto. V súboji o túto priečku vyhrali nad Piešťanmi prvú aj poslednú štvrtinu (13:7, resp. 18:8). Hoci Čajočky do polčasu vykresali iskierku nádeje (25:29), a v tretej po štvrtine dokonca vyhrávali 38:35, napokon zásluhou záverečnej desaťminútovky vyhral Šamorín, keďže svoje súperky z kúpeľného mesta prestrieľal 18:8.

Bronz z tohtoročných majstrovstiev putuje do Bratislavy. Slovan vyhral nad Banskou Bystricou prvé dve štvrtiny (13:9 a 13:8), a triumfoval aj v nasledujúcich dvoch. Tretiu vyhral 16:7 a záverečnú 10:8. Z celkového víťazstva a zisku tretieho miesta sa tak hráčky z hlavného mesta tešili po výsledku o 20 bodov 52:32.

Finále, ktoré bolo na programe od tretej, postavilo proti sebe favorizované Košice a domáci Ružomberok. Zverenky Ivety Bielikovej si najprv v piatok poradili so Šamorínom 46:41, a v sobotu v semifinále prekvapujúco jednoznačne zdolali bratislavský Slovan 67:46.

Súboj o zlato však bol – podľa očakávania aj predpokladov – jasnou záležitosťou favorizovaných Košíc. Už po prvej štvrtine vyhrávali 10:2, a hoci druhú desaťminútovku ovládol o bod domáci Ružomberok, následne už zverenky Zuzany Žirkovej nenechali nič na náhodu a napokon vyhrali 52:27.

VÝSLEDKY nedeľa 12/06/22

o 7. miesto: BK AŠK Slávia Trnava – AKAPO Lučenec 36:44 (12:2, 7:13, 9:19, 8:10). Buriánová 14, Hrnčírová a Gašpárková po 6 – K. Košíková 12, Kaššaiová a Mravníková po 8. Diváci: 30. Komplatná štatistika zápasu TU

o 5. miesto: ŠBK Šamorín – Piešťanské Čajočky 53:46 (13:7, 16:18, 6:13, 18:8). Lopuchová 16, A. L. Kovácsová 15, Šimlovičová 8 – Nedielková 13, Strečanská 9, Orviská 8. Diváci: 30. Kompletná štatistika zápasu TU

o 3. miesto: BK Slovan Bratislava – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 52:32 (13:9, 13:8, 16:7, 10:8). Vojtášková 16, Horňanská 11, Fedičová 8 – Vigašová a Maslíková po 9, Petrovičová 8. Diváci: 70. Kompletná štatistika zápasu TU

finále: MBK Ružomberok – Young Angels Košice 27:52 (2:10, 14:13, 7:18, 4:11). Kaplaňová a Reháneková po 8, Oravcová 5, Golisová 3, Jaroščáková 2, Praženicová 1 –  Hudecová 13, Vargová a Lukčová po 7. Diváci: 250. Kompletná štatistika zápasu TU

KONEČNÉ PORADIE: 1. Young Angels Košice, 2. MBK Ružomberok, 3. BK Slovan Bratislava, 4. BK ŠKP 08 Banská Bystrica, 5. ŠBK Šamorín, 6. Piešťanské Čajočky, 7. AKAPO Lučenec, 8. BK AŠK Slávia Trnava.