EP FIBA: Pri premiére chýbal MBK na výhru jediný kôš

Prakticky domáce prostredie mali naše žabky v Nymburku, kde odohrali prvý zápas Európskeho pohára FIBA. Postaral sa o to ružomberský fanklub Concordia 1906, ktorý vycestoval na 450-kilometrovú cestu podporiť zverenky Juraja Suju.

Ružomberčanky mali raketový úvod. Kým sa domáce hráčky stihli dostať do zápasu, už prehrávali 0:10. Liptáčky si aj naďalej udržiavali náskok (2:12, 6:16), potom však zabral český tím a šnúrou desiatich bodov vyrovnal stav na 16:16. Prvá štvrtina však patrila MBK, ktorý ju dotiahol do víťazného konca 21:19. Druhá desaťminútovka bola vzácne vyrovnaná, družstvá sa striedali vo vedení, po polčase však boli o bod lepšie basketbalistky Nymburku 43:42. Tretia štvrtina však Ružomberku vôbec nevyšla. Prehral ju 9:18, pričom Nymburk ťažil hlavne s mnohých útočných doskokov. Napriek domácemu vedeniu o desať bodov pred záverečnou desaťminútovkou (61:51) sa zverenky Juraja Suju dokázali dostať späť do zápasu a v 38. minúte vyrovnali na 68:68. Dramatické posledné sekundy zápasu však zvládli lepšie domáce, ktoré po veľkej chybe defenzívy Ruže pohodlne skórovali – 71:70. Veľkú šancu na víťazný kôš mala v poslednej sekunde Jackovecová, ale nedala kôš, a tak Ružomberok prehral najtesnejším rozdielom 70:71. Počas celého zápasu hnala Ružu dopredu početná skupina fanklubu Concordia 1906, ktorá vytvorila Ruži domáce prostredie.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: “Celý zápas sme boli koncentrovaní, dávali sme si pozor na súpera a jeho hru. Súper má silný útočný doskok, čo sme vedeli. Nymburk to využil, skóroval 7 trojok z 12 pokusov, boli strelecky mimoriadne úspešní. V tretej štvrtine sme začali nepochopiteľne kopiť straty, súper nám odišiel na 12 bodov. Napriek tomu sme sa vrátili do zápasu, za čo chcem moje zverenky pochváliť, no samotný záver sme nezvládli aj kvôli zbytočnej chybe v obrane.”

DSK Basketbal Nymburk (ČR) – MBK Ružomberok 71:70 (19:21, 43:42, 61:51). Wellsová 19, Stehlíková 16, Chomenčuková 13, Sklenářová 10, Hunková 9, Hošková a Krejzová po 2 – Ellenbergová 17, Jefferyová 14, Šiksniutéová 12, Jackovecová 11, Mištinová 10, Stašová 6. Štvrtiny: 19:21, 24:21, 18:9, 10:19. Diváci: 350.