Viedli sme len minútu v zápase – ale tú najdôležitejšiu!

Na svoj premiérový zápas v Európskom pohári FIBA dnes nastúpili basketbalistky MBK Ružomberok. Ich súperom bolo popredné družstvo belgickej súťaže – Liège Panthers.

Ružomberok vyhral. To je podstatné. Hoci sa našim žabkám nedarilo, čo priznali aj tréner a kapitánka po zápase. Ale, bojovali do konca, a získali dôležité víťazstvo…

 

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Najväčšou hviezdou tímu mala byť Američanka Motleyová. Zatiaľ len “zohrieva” lavičku a zotavuje sa zo zranenia. Je otázne, kedy a či vôbec bude družstvu k dispozícii.

+ Ani atraktívny európsky zápas so súperom z kvalitnej ligy neprilákal do hľadiska viac ako 200 divákov.

+ Na stretnutie prišli (boli akreditovaní) všetci novinári z lokálnych, regionálnych, aj celoštátnych médií, duel vysielala naživo TV Joj Šport a bol prístupný aj cez YouTube kanál FIBA.

 

VÝVOJ STRETNUTIA

Katastrofálny začiatok. Ružomberok azda ani nemohol mať horší štart do európskeho pohára. Prehrával 1:5, 5:14 a dokonca aj 7:22. Tímu úradujúceho majstra SR chýbala agresivita, zdravé nabudenie a energia v obrane aj útoku. Tréner Suja sa snažil družstvo prebrať a upozorniť na najväčšie chyby. V druhej desaťminútovke to už bolo zo strany Ruže lepšie, ale stále sa výkon MBK ani zďaleka nepribližoval možnostiam tímu. Belgické družstvo bolo plné energie a darilo sa im aj v útoku. Mladý celok z poprednej európskej ligy viedol takmer celý zápas.

Po zmene strán vstupovala Ruža na palubovku s trojbodovým mankom. Stav síce vďaka rýchlej trojke Praženicovej vyrovnala, ale do vedenia sa nedostala. Naopak, stále boli v miernom náskoku hostky, ktoré boli vždy o krok pred nie v najlepšej forme hrajúcou Ružou. Vôbec prvý raz v zápase viedol Ružomberok až 4 minúty pred koncom po trojke Turudićovej (63:62). Mimoriadne dramatický záver, v ktorom sa MBK znovu dostal do vedenia až 12 sekúnd pred koncom, však slovenský majster zvládol, a duel vyhral 72:69.

 

POVEDALI NA TLAČOVKE

Juraj Suja, tréner Ružomberka: “Je toho veľa, čo by som chcel povedať. V prvom rade som rád, že znovu, po dva a pol roku, sedíme tu, po víťaznom zápase v Európe. To je veľká vec, vzhľadom na podmienky, v ktorých pracujeme. Som šťastný, že sa dievčatám podarilo zvládnuť zápas do víťazného konca. Som však plný rešpektu k súperovi, ktorý hral naozaj dobre. S mladým tímom, plným talentu. Boli vysoké, fyzicky silné, prehrali to v závere. A tu patrí mojim zverenkám veľká vďaka, pretože hrali do konca. Nezložili sa, hoci sa im nedarilo. Boli sme tragickí v obrannej fáze, to nás takmer stálo víťazstvo. ”

Pierre Cornia, tréner Liège: “Chcel by som zablahoželať Ružomberku, pretože vyhral zápas, my sme prehrali. Náš súper viedol jedinú minútu v zápase, ale tú najdôležitejšiu. Odohrali sme veľmi dobrý zápas, ale na konci nám chýbali predovšetkým skúsenosti, máme stále mladé družstvo. Stratili sme príliš veľa ľahkých lôpt, a aj to nás stálo úspech v dnešnom stretnutí.”

 

ŠTATISTIKY

MBK Ružomberok – Liège Panthers (BEL) 72:69 (13:22, 32:35, 50:56). Praženicová 18, Turudićová 14, Burová 13, Havranová 8, Buknová a Graysová po 7, Stašová 3, Uramová 2 – Brewerová 19, Rotbergová 17, Descampsová 12, Leblonová 10, Franquinová 9, Maesová 2. Štvrtiny: 13:22, 19:13, 18:21, 22:13. TH: 15/8 – 14/9. Trojky: 6-6. Diváci: 200. Úspešnosť streľby: 42,6% – 46,6%. Najviac času na palubovke (MBK): Praženicová 35:28, Turudićová 30:43, Burová 30:39, Graysová 29:05, Stašová 23:32, Havranová 22:22, Buknová 16:48.

Kompletná štatistika zápasu: https://www.fiba.basketball/eurocupwomen/21-22/game/1310/MBK-Ruzomberok-Liege-Panthers#tab=boxscore

(c) MBK Ružomberok 2021