Tím z Rigy bol unesený fantastickou atmosférou v Koniarni

Posledný domáci zápas skupinovej fázy Európskeho pohára FIBA odohrali basketbalistky MBK Ružomberok vo fantastickej kulise Koniarne proti lídrovi tabuľky a veľkému favoritovi stretnutia – lotyšskému celku TTT Riga.

Hralo sa v úžasnej atmosfére s originálnou choreografiou fanklubu Concordia 1906. Celá hala fandila Ružomberku, z čoho boli hostia z Rigy skutočne unesení. Ruža začala celkom dobre a vyhrala prvú štvrtinu, no potom prišiel skrat a katastrofálna druhá desaťminútovka (7:28), ktorá zrejme rozhodla o osude zápasu. V druhom polčas sa MBK snažil vrátiť do zápasu, skresal náskok papierového favorita, ale už nemal sily ani čas dosiahnuť viac. Napriek tomu Ružomberok vyhral nielen poslednú štvrtinu, dokonca o 10 bodov, ale aj celý druhý polčas.

Juraj Suja, Ružomberok: “Gratulujem súperovi, zvládol zápas v Ružomberku, ako napovedali papierové predpoklady. Ale, nemal to ľahké s nami, a to je super. Prišli sme dobre nastavení, darilo sa nám, škoda viacerých nepremenených šancí v úvode. Vyhrali sme prvú štvrtinu, perfektné. A potom prišla druhá štvrtina, v ktorej si každý robil, čo chcel. Úplne. Tak sa nedá fungovať. Sme síce mladé, neskúsené družstvo, nemáme širokú rotáciu, ale urobili sme v základných situáciách príliš veľa zlých rozhodnutí. Slúži ku cti môjmu družstvu, že po devastačnej druhej štvrtine vyhralo druhý polčas. Súper hral naplno do konca, posledná štvrtina 17:7 bola veľmi pekným zakončením proti silnej Rige. Celkový pohľad na štatistiky hovorí: straty 15-15, asistencie 17-16, útočný doskok 9-8, premenené strely 22-22. To sú vyrovnané parametre, ale oni hádzali 21 šestiek, my 6. A s týmto nie som spokojný, myslím si, že sme mali hádzať oveľa viac. Tu sa totiž rozchádza zápas. Ale tie čísla, ktoré vieme ovplyvniť hrou, boli vynikajúce. Verím, že si teraz oddýchneme, a do Grécka a Turecka pôjdeme ako lepší tím.”

Martins Gulbis, Riga: “Bolo fo fantastické – to, čo tu v Ružomberku máte, tá atmosféra, vášeň vašich fanúšikov, niečo úžasné. Bolo nám cťou hrať tu, v meste s takou obdivuhodnou históriou. Zároveň to bola naša šanca niečo ukázať. Začali sme dobre, ale, vedeli sme, že Ružomberok sa nikdy nevzdá. Skutočne kvalitnú hru sme ukázali len osem minút v druhej štvrtine, a to je málo. Zvyšok zápasu bol ako na hojdačke. Ale, víťazstvo sa počíta, ideme ďalej.”

MBK Ružomberok – TTT Riga 54:71 (23:41). Jackovecová 16, Jarošová 11, Andělová 10, Kaľužná a Mikovčáková po 6, Štefančová 5 – Cohenová 13, Lambertová a Claveauová po 12, Silová 10, Pulverová 9. Štvrtiny: 16:13, 7:28, 14:23, 17:7. TH: 6/5 – 21/20. Trojky: 5-7. Diváci: 815. Rozhodovali: Jurćević (Chorvátsko), Hodzić a Cavar (obaja Bosna a Hercegovina). Úspešnosť streľby: 36,1% – 42,3%.