Šamorín so 7 hráčkami bojoval až do konca. Zaslúžia si rešpekt, hovorí Juraj Suja

Bol to predposledný domáci duel nadstavbovej časti Niké extraligy žien. Ružomberok privítal Šamorín, s ktorým v nedeľu vyhral v súboji o tretie miesto v Slovenskom pohári.

Manželia Juraj a Timea Sujovci sa dnes už niekoľkýkrát po sebe stretli v jednom zápase. Obaja ako šéfovia lavičky, avšak na opačných stranách palubovky. Juraj na domácej, Timea na hosťujúcej zo Šamorína. Bolo by prekvapením, ak by v Koniarni ŠBK uspel a vyhral, pretože už len pohľad na rozcvičujúce sa družstvá bol veľavravný – kým na strane MBK sa na duel pripravovalo 12 hráčok, na šamorínskej len sedem. “Máme veľa zranených hráčok, necestovali s nami ani kadetky, ktorými si občas vypomáhame,” prezradila trénerka ŠBK.

Hoci pomer síl aj papierové prognózy boli dané už pred zápasom, na palubovke to tak celkom jednoznačne nevyzeralo. Ružomberok síce vyhrával a postupne si budoval náskok, ale asi nie až taký, ako si predstavoval Juraj Suja. Po zápase priznal, že “mali sme veľmi, naozaj až strašne veľa faulov, zbytočne. Bolo tam veľa rúk, nevieme, kedy máme faulovať, a kedy nie,” povedal. Faktom je, že Šamorín hádzal až 26 trestných hodov, kým Ružomberok len 18.

Ak niekto očakával “stovku” v podaní Ružomberka, asi bol po zápase sklamaný. O to však nešlo. Obaja tréneri sa borili so svojimi problémami. Domáci s množstvom faulov a viacerými individuálnymi výkonmi, ktoré kriticky videl aj domáci lodivod. Navyše, MBK si skúšal viaceré herné varianty, možnosti pre obranu aj útok, signály a trénerské duo Suja-Porubčan dalo priestor všetkým hráčkam, pričom takmer celú základnú päťku (okrem Jackovecovej) už v druhom polčase šetrili. Hosťujúca lavička zase mala obsadené len dve stoličky hráčok, napriek tomu srdnato a príkladne bojovali.

Výsledok – výhra Ružomberka o 35 bodov, asi nie je až taký dôležitý. Zrodilo sa očakávané víťazstvo, a pre MBK je podstatné, aby tréneri aj hráčky dokázali negatíva z dnešného merania síl odstrániť, pracovať na nich, a zlepšovať sa. Pretože, už len tri zápasy nadstavby, a je tu play-off. A tam už pôjde o všetko…

Juraj Suja, Ružomberok: “Som rád, že si zahrali všetky hráčky, ktoré sme mali k dispozícii. Pravdupovediac, zápas sa mi príliš nepozdával, je len týždeň po pohári, máme viacero zdravotných komplikácií. Ďakujem divákom, ktorí prišli, aj fanklubu Concordia 1906, ktorí opäť vytvorili veľmi dobrú atmosféru. V druhom polčase už nehrali až štyri hráčky základnej päťky. Dostali však priestor ostatné, verím, že si to budú vážiť. Niektoré naplnili moje očakávania, iné nie. Mali sme v prvom polčase veľa stratených lôpt a málo doskokov. Naša hra nemala také parametre, aké si predstavujeme, na tom všetkom musíme zapracovať. Urobili sme príliš veľa faulov, mnohé z nich úplne zbytočné. Šamorín si však zaslúži rešpekt, hrali len so 7 hráčkami, bojovali až do konca, nevzdali sa ani v jednom momente.”

Timea Sujová, Šamorín: “Bolo to pre nás hlavne fyzicky náročné. Potrebovali sme rotovať hráčky, aby žiadna z nich nemala prehnane veľa minút na palubovke, aby sa nezranili. Marcová si však narazila prst, možno to bude mať zlomené. Čo sa týka zápasu, bojovali sme, no na môj vkus to bolo až príliš fyzické. Hráčky by sa, podľa mňa, mali naučiť, že najprv treba brániť nohami, až potom rukami. Zápas sme však odohrali so cťou, mala som k dispozícii kvôli veľkej maródke v našom tíme len sedem hráčok, nemáme sa za čo hanbiť.”

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 80:45 (46:24). Jackovecová 21, Buknová a Mikovčáková po 12, Kaľužná a Štefančová po 9, Ďuratná 7, Michaličková 6, Škvareková a Urbanová po 2 – Marcová 17, Vargová 10, Lüttmerdingová a Ošťadálová po 6, Soókyová 5, Slamová 1. Štvrtiny: 23:8, 23:16, 21:14, 13:7. TH: 18/13 – 26/21. Trojky: 5-0. Diváci: 372. Rozhodovali: Izák, Bullo a Begáni. Úspešnosť streľby: 50% – 26%.