Po výhre o 26 bodov vyhrávame v semifinále 1:0

Praženicová, Kubáňová, Škvareková, Uramová. Štyri hráčky MBK Ružomberok zo zdravotných dôvodov neboli trénerskému tandemu Suja-Porubčan k dispozícii na prvý semifinálový duel Niké extraligy žien proti BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Druhé semifinále je na programe v stredu 30. marca pod Urpínom (16:00, priamy prenos RTVS Šport) a tretie sa odohrá o týždeň, 2. apríla o 17:00 znovu v ŠH Koniareň.

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Američanky sklamali vs. potešili. Bystrické hráčky USA Lambertová (0) a Burney-Robinsonová (6) dali spolu len 6 bodov, hoci práve tieto dve basketbalistky patrili v uplynulých dueloch k oporám ŠKP. Naopak, “naše” Američanky Graysová (20) a Motleyová (14) nazbierali až 34 bodov, čo je takmer polovica všetkých bodov Ruže za celé stretnutie.

+ Miloslav Michálik. Napriek tomu, že vedie nádejné mladé slovenské hráčky, má svoj odborný systém a určite aj patričné ambície s ním, neváhal, a po zápase niekoľkokrát pochválil Ružomberok; za to, že dominoval v útoku aj v obrane, za to, že hral veľmi dobre. Toto je správny prístup kouča, hodný rešpektu a uznania.

+ Juraj Suja zase pochválil fanúšikov MBK Ružomberok, ktorí merali cestu na zápas, poďakoval doslova všetkým; slová chvály si vypočul aj fanklub Concordia 1906, pričom dodal, že dúfa, že nabudúce ich príde ešte viac a pomôžu vytvoriť znovu potrebnú atmosféru, hodnú úradujúceho majstra.

KOHO POCHVÁLIME?

Jednoznačne bojovnosť celého tímu Ružomberka v úsekoch stretnutia, kedy sa im nedarilo. Vtedy siahali na dno svojich síl, hádzali sa do striel, na zem, odoberali loptu a príkladne bojovali, ako sa na reprezentantky úradujúceho majstra patrí. To bolo očividné pre všetkých divákov v hale!

KRITICKÝM OKOM

Na úradujúceho majstra musíme mať podstatne vyššie nároky, ako je “priemer”. Preto si dovolíme kritizovať 5-minútový úsek hry Ruže v tretej štvrtine, kedy MBK nedal ani jediný bod. Za ten čas dala Bystrica 11 bodov, a, ako povedal aj tréner Suja, v ďalších dueloch sa nám toto môže vypomstiť. A pridávame ďalšiu citáciu hlavného trénera: “Zrejme sme začali predčasne oslavovať…”

VÝVOJ ZÁPASU

Vyrovnané to bolo len v prvej štvrtine. Potom už Ružomberok viac-menej dominoval. Bystričanky sa umne snažili, ale dnes vynikli jedine slovenské hráčky, kým Američanky Lambertová a Burney-Robinsonová, inak v mnohých dueloch líderky tímu, úplne prepadli. Lambertová 0 bodov, Burney-Robinsonová 6. Aký to rozdiel oproti hráčkam USA v službách Ružomberka – Graysová 20 a Motleyová 14 bodov… Aj, ale nielen, vďaka tomu sa Liptáčkami darilo držať opraty zápasu jasne v rukách až na hluchý úsek v 3. štvrtine, kedy ŠKP zaznamenal šnúru 11:0. Vzápätí však Ruža zapla na vyššie obrátky a pokojné vody bodového rozdielu si už ustrážila až do konca, pričom náskok neustále jemne navyšovala…

SLOVO MAJÚ TRÉNERI

Juraj Suja, Ružomberok: “Až na trojminútovku v tretej štvrtine, kedy sme už asi začali predčasne oslavovať, som spokojný. Celý zápas sme hrali celkom dobre. Aj v útoku, aj keď bolo z našej strany príliš veľa stratených lôpt na môj vkus. Celkovo to však bolo super, výrazne sme Bystricu preskákali 45:19, čo som veľmi rád. Nemalo by sa nám stávať mať úsek hry 0:11, stratili sme koncentráciu, a v ďalších zápasoch sa nám to môže vypomstiť.”

Miloslav Michálik, Banská Bystrica: “Je to jednoduché, Ružomberok vyhráva 1:0. Dnes ani nie je čo hodnotiť. Ružomberok hral dnes naozaj dobre, či v útoku, alebo v obrane. My sme sa hlavne v útoku trápili, myslím si, že vývoj zápasu bol celkom jednoznačný. Je 1:0, séria pokračuje, dúfam, že sa na ďalšie zápasy pripravíme trošku lepšie. Alebo, nastúpime s väčším sebavedomím ako dnes.”

ŠTATISTIKA

MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 70:44 (21:14, 38:23, 54:34) – stav série 1:0. Graysová 20, Motleyová 14, Buknová 12, Burová 11, Turudićová a Pavićová po 5, Stašová 3 – Striešová 15, Grígerová 10, Janštová 7, Burney-Robinsonová 6, Van Dalenová, Oborilová a Holíková po 2. Štvrtiny: 21:14, 17:9, 16:11, 16:10. TH: 11/9 – 7/7. Trojky: 9-5. Diváci: 250. Rozhodovali: Bara, Obertová a Sirocký. Úspešnosť streľby: 45% – 30%.