Basketbalistky MBK Ružomberok čaká úplný záver sezóny. V ňom si zmerajú sily so Šamorínom. Séria o bronz začína v stredu 20. apríla o 17:00 v Koniarni, a hrá sa na tri víťazné zápasy. Niekoľko dní pred štartom stretnutí o 3. miesto sme sa zhovárali s trénerom basketbalovej Ruže Jurajom Sujom…

Ružomberok bude hrať aj tento rok v extralige o bronz. Semifinálovú sériu vyhrali Piešťanské Čajky, ktoré nad MBK zvíťazili v troch zápasoch po sebe. Do akej miery ovplyvnila tento fakt absencia podkošovej hráčky vo vašom tíme, teda pozície č. 5?

“Netrúfam si odhadnúť mieru, nedá sa to presne vyjadriť. To, že nám hráčka daného typu chýbala, však nebola hlavnou príčinou neúspechu v semifinále. Na druhej strane, posilu pod košom sme potrebovali, určite bolo našou nevýhodou, že sme ju nemali, no nie je to žiadna výhovorka. Pracovali sme s tým, čo máme k dispozícii. Naše družstvo má určite mnoho predností. Žiaľbohu, nevyužili sme ich tak efektívne, ako sme mali, ako sme potrebovali, aby sme uspeli proti Piešťanom.”

Zostaňme ešte pri semifinálových zápasoch proti Čajkám. Čo podľa vás rozhodlo túto sériu, ktoré boli hlavné faktory skutočnosti, že Ružomberok prehrali proti zverenkám Martina Pospíšila všetky tri stretnutia?

“Nezvládli sme domáci zápas. Ešte pred semifinále som povedal, že pre nás sú podstatné predovšetkým stretnutia v Koniarni. Ak ich totiž vyhráme, máme tri šance uspieť vonku. V prvých dvoch zápasoch nás zradil obranný doskok. Vedeli sme, že silná stránka Piešťan je útočný doskok a výšková prevaha, no neporadili sme si s tým tak, ako v treťom stretnutí. Rozhodlo práve to, v spojení s našou podpriemernou streľbou. Tretí duel bol ukrutný boj s mizernou streľbou. Čajky hádzali o 11 šestiek viac ako my. Aby som to zhrnul, sériu rozhodli náš slabý obranný doskok a malá úspešnosť streľby.”

Práve pri treťom zápase v Piešťanoch (9. apríla) by sme sa ešte na chvíľku pristavili. Emócie v ňom pracovali naplno, nervozita bola očividná… Bolo to ešte na hranici únosnosti zdravej konkurencie a športového zápalu, alebo to už pomyselnú hranicu prekračovalo?

“Sú na to rôzne názory, tréner Pospíšil sa už nejakým spôsobom vyjadril. Nebudem komentovať jeho slová, poviem si len svoj názor. Nehrali sme o nič tvrdšie, o nič viac “do tela” ako Piešťany. Absolútne. Ani o percento. A či to bolo za nejakou hranicou? To je už vecou rozhodcov. Bojovali sme koľko sme vládali, ale rozhodne si nemyslím, že tam bolo niečo “za hranicou” viac ako v prípade Piešťan. Fyzické poňatie hry bolo rovnaké na obidvoch stranách.”

Čajky sú už za nami, čaká nás Šamorín a séria o tretie miesto v extralige. Je to súper inej kategórie ako Piešťany. Počas sezóny sme s ním vyhrali päťkrát, a preto je namieste otázka – uspejeme aj v sérii o bronz v pomere 3:0?

“Túto otázku by som postavil inak – či Ružomberok vyhrá túto sériu… V súčasnosti sa totiž nebavíme o Šamoríne, ktorý u nás prehral o 40 či 50 bodov, Šamorín, nad ktorým sme vyhrali o 20 bodov vonku či o 11 v pohári. Momentálne je to družstvo, ktoré je posilnené o dve Američanky. Navyše, po zdravotných problémoch sa už pred vyše mesiacom vrátila do zostavy ŠBK Vyňuchalová. Jej hra teda bude mať stúpajúcu tendenciu. Napriek tomu si rozhodne trúfame sériu o bronz zvládnuť, nerád sa však bavím o tom, či to bude 3:0, alebo 3:1. Chceme obhájiť tretie miesto, ktoré nám právom patrí za celoročnú prácu, a verím tomu, že aj za výkon v nasledujúcej sérii o bronz. Rozhodujúci bude prvý zápas doma v stredu 20. apríla, kedy chceme Šamorínu jasne ukázať, že päť prehier s Ružomberkom počas sezóny nebolo dielom náhody. Cítime silnú motiváciu po neúspešnej sérii s Piešťanmi, chceme vybojovať bronz.”

Ďalšou témou, ktorej sa chceme venovať aspoň jednou otázkou – sú fanúšikovia. Tých môžu na ženskej basketbalovej scéne na Slovensku naozaj ostatné tímy Ružomberku len závidieť. Aj na tretí zápas do Piešťan vycestovali priaznivci MBK podporiť svoj tím… Do akej miery je podpora fanúšikov pre výkon vášho družstva dôležitá?

“Basketbalová organizácia v MBK Ružomberok stojí z môjho pohľadu na štyroch hlavných pilieroch. Jedným z nich sú samozrejme hráčky, ďalším vedenie klubu, potom my ako tréneri, a štvrtým pilierom sú fanúšikovia. Keď necítime ich podporu, nestojíme na pevných nohách. Sú pre nás veľmi dôležití. Na prvom zápase v Piešťanoch sme od nich nemali podporu, v ktorú som dúfal a veril, a hneď to bolo poznať. Chýbali tam zimomriavky, povzbudzovanie, akýsi “drajv”, ktorý nám vedia dodať len oni, či už pred zápasom, počas neho, alebo potom. Na treťom zápase v Diplomat Aréne už bol náš početný fanklub, a hneď to bolo úplne o inom. Hráčky sú schopné ísť až za hranicu svojich fyzických možností s podporou fanúšikov. Môžem to povedať tak, na fanúšikoch sme vyslovene závislí.”

Ak sa podarí vybojovať pre Ružomberok bronzové medaily, a obhájiť tak minuloročnú pozíciu v extralige, bude to pre vás osobne úspech?

“Ťažká otázka… Tento ročník sme hrali tri súťaže – Slovenský pohár, extraligu a CEWL. Najdôležitejšou časťou sezóny bola z môjho pohľadu účasť v Stredoeurópskej lige (CEWL). Málokto na Slovensku pred začiatkom súťaže povie, že ju ide, chce vyhrať. My sme to urobili. Ešte pred začiatkom prvého zápasu CEWL sme avizovali, že sa pokúsime túto ligu vyhrať. Išli sme postupne za svojim cieľom, vyhrávali sme zápasy, postúpili z prvého miesta skupiny, prebojovali sa do Final Four. A tam sme nezvládli tlak, ktorý sme si urobili sami na seba. To ma mrzí najviac. Keby sme mali v rukách výhru v CEWL, alebo aspoň finálovú účasť, znamenalo by pre mňa tretie miesto v extralige menej. Momentálne je však ligový bronz maximom, čo ešte môžeme dosiahnuť, a preto pre mňa znamená veľa.”

No a na záver tradičná otázka, ktorá zaujíma azda všetkých priaznivcov basketbalu v Ružomberku. Ako sú na tom hráčky MBK zo zdravotného hľadiska pred sériou o bronz, ktorá sa začína v Koniarni prvým zápasom už v stredu 20. apríla o 17:00?

“Sme zdraví. Verím, že nám to vydrží do konca sezóny.”

(c) MBK Ružomberok