Výrazne oslabený Ružomberok zdolal posilnené Piešťany

Ruža prehrávala na začiatku 0:6 a 2:13, zranila sa už v druhej minúte Jefferyová, no napriek tomu sa zverenky Juraja Suju zmobilizovali a po výbornom výkone zdolali najväčšieho konkurenta v boji o titul.

Prakticky celý zápas odohral Ružomberok bez dvoch hráčok základnej zostavy. Šikšniutéová ešte nebola zdravotne v poriadku a kapitánka Jefferyová síce nastúpila, ale už po minúte musela predčasne odísť z palubovky kvôli problémom s členkom. Naopak, Piešťanom síce chýbali Deptová a Mikulášiková, no nahradili ich nová Američanka Engelmanová a na prekvapenie viacerých odohrala osem minút aj Krč-Turbová.

Začiatok vyšiel lepšie Čajkám. Vyhrávali po dvoch úspešných trojkách 6:0, a potom aj 13:2, no potom sa ujala slova Ruža a ešte do záveru úvodnej štvrtiny znížila na 11:13. Ďalšiu desaťminútovku vyhrali domáce hráčky 15:11, a tak si do polčasu vytvorili dvojbodový náskok.

Veľmi dobrý basketbal sa hral aj po zmene strán. Zverenkám Juraja Suju sa mimoriadne darilo spoza trojkového oblúka, za celý zápas trafili až 10 trojok (!), po tri Ellenbergová (spolu 19 bodov) a Mištinová, a po dve pridali Jackovecová a Markovičová. Rozhodujúci náskok si Ruža vytvorila v závere poslednej štvrtiny, vedenie už z rúk nepustila, a aj vďaka hlasitému povzbudzovaniu fanklubu Concordia 1906 a celej haly, v ktorej bolo vyše tisíc divákov, dotiahla zápas do víťazného konca.

Ružomberok skončil aj po nadstavbovej časti extraligy suverénne prvý. V prvom kole playoff (štvrťfinále) sa stretne s posledným tímom tabuľky – BK Slovan Bratislava. Táto séria sa hrá na dva víťazné zápasy, prvý je na programe v Koniarni o týždeň v sobotu 9. marca o 17:00.

Juraj Suja, tréner Ružomberka: “Cítim veľký rešpekt voči môjmu tímu, voči divákom, ktorí nás hnali dopredu, Prvý raz sme hrali bez dvoch hráčok základnej päťky, a dokázali sme udržať Piešťany, ktoré sa posilnili o dve veľmi dobré hráčky, pod 50 bodov. Ešte raz opakujem, dobrou agresívnou obranou sme sa vrátili do zápasu a som skutočne plný rešpektu voči svojmu tímu.”

Richard Kucsa, tréner Piešťan: “Gratulujem Ružomberku k víťazstvu. Zaslúžili si to za väčšiu koncentráciu a bojovnosť v závere zápasu. Boli sme celkom vyrovnaným súperom, bodovo aj herne, ale odišla nám koncentrácia, nemali sme organizáciu v útoku. Nepremieňali sme štandardné strely, dali sme málo bodov, čo nás stálo víťazstvo.”

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 57:48 (11:13, 26:24, 40:39). Ellenbergová 19, Mištinová 11, Jackovecová 10, Markovićová 8, Ivančáková 5, Stašová a Janoščíková po 2 – Lubinová 18, Thompsonová 9, Jakubcová 8, Engelmanová 6, A. Baburová 4, Krč-Turbová 3. Štvrtiny: 11:13, 15:11, 14:15, 17:9. TH: 7/5 – 6/2. Trojky: 10-4. Diváci: 1050. Rozhodovali: Fuska, Holländer, Uhrin. Úspešnosť streľby: 37.5% – 37.5%.