V Záhrebe nečakaná ružomberská radosť

Doma v Koniarni prehrali po dramatickom závere a koši v poslednej sekunde zápasu Ružomberčanky s Novim Záhrebom o jediný bod. Do hlavného mesta Chorvátska cestovali s malou dušičkou a okliešteným kádrom.

Liptáčky, ktoré nastúpili na zápas Stredoeurópskej ligy v sobotu podvečer len so 7 hráčkami (vrátane mladej Remenárovej), si zmerali sily so silným družstvom ZKK Novi Záhreb. To malo k dispozícii až desať kvalitných basketbalistiek. Napriek tomu boli naše dievčatá v prvej štvrtine úspešné, vyhrali ju o sedem bodov 18:11 a položili tak základný kameň nečakaného, ale mimoriadne príjemného úspechu na horúcej chorvátskej pôde.

Rozlet Ružomberčaniek pokračoval aj v druhej štvrtine, ktorú vyhrali zverenky Juraja Suju 14:13. V polčasovej prestávke musel zrejme domáci kouč Vladimir Ivanković zvýšiť hlas, a oplatilo sa. Tretia štvrtina sa totiž stala korisťou Záhrebčaniek, vyhrali ju o dva body 15:13. Odhodlané hostky však drámu o víťazstvo nepripustili, a zvládli aj poslednú časť hry. Triumfovali v nej 21:17 a celý zápas dotiahli do úspešného konca, keď po heroickom výkone vyhrali o 10 bodov 66:56.

Neuveriteľných takmer 38 minút (!) bola na palubovke Veronika Černáková, autorka 15 bodov. Len o minútu menej hrala kapitánka Zuzana Brezániová, ktorá sa dostáva do fantastickej formy. V tomto zápase bola dokonca najlepšou strelkyňou MBK so 17 bodmi. Takmer 30 minút a 12 bodov pridala Vesterbergová. Suja dal znovu značný priestor aj mladej Remenárovej, jej minutáž dosiahla číslo 15 a konto súpera zaťažila o dva body.

Aj na úspešné trojky vyhrali Ružomberčanky v pomere 7:3. Záhrebčanky sa môžu pochváliť najmä streleckou potenciou Dabovićovej (12 bodov), Ciglarová dala 11 a Ivankovićová 10 bodov. Zápas sledovalo 100 divákov.

Najbližšie sa basketbalistky MBK Ružomberok, už aj s novou posilou, Srbkou Mandićovou, predstavia domácemu publiku hneď dvakrát počas nasledujúceho víkendu. V sobotu (17:00) si v Koniarni zmerajú sily s Pécsom, o deň neskôr v nedeľu 8. decembra ich preverí v rámci našej extraligy Petržalka (17:00). Ešte predtým odohrajú naše žabky zápas Európskeho pohára FIBA. V stredu 4. decembra bude ich súperom GB Tarbes, hrá sa vo Francúzsku.

ZKK Novi Záhreb – MBK Ružomberok 56:66 (11:18, 13:14, 15:13, 17:21). Bodovali: Záhreb – Dabovićová 12, Ciglarová 11, Ivankovićová 10, Trebecová 8. Ružomberok – Brezániová 17, Černáková 15, Vesterbergová 12, Staalvantová 10, Kmeťová 6, Murphyová 4, Remenárová 2. Diváci: 100. Rozhodovali: Jovović, Pelć a Ljubičić (všetci Chorv.).