SP, 2. deň: Do finále Ružomberok a Piešťany

(20:00) Je rozhodnuté. Piate miesto zo Slovenského pohára v ročníku 2022 berú mladé hráčky Young Angels Košice (U19), ktoré zdolali Šamorín napriek tomu, že hrajúca asistentka trénera Sujová zaznamenala až 27 bodov. Do nedeľného finále postupuje domáci Ružomberok po výhre nad Bystrickými pumami, ako aj Piešťany, ktoré v dramatickom zápase zlomili Young Angels Košice v závere, a vyhrali o 9 bodov.

(09:00) Finálový turnaj Slovenského pohára v basketbale žien dnes pokračuje druhým hracím dňom. Najprv je o 12:30 na program duel o 5. miesto, v ktorom sa predstavia Young Angels Academy Košice U19 a ŠBK Šamorín. Potom o tretej príde na rad prvé semifinále medzi MBK Ružomberok a BK ŠKP 08 Banská Bystrica. Sobotný plán bude ukončený druhým semifinálovým stretnutím medzi Piešťanskými Čajkami a Young Angels Košice od 17:30. V nedeľu 27. februára sa odohrajú už len dva zápasy, ktoré rozhodnú o celkovom umiestnení na prvých miestach v národnom pohári. Od 13:30 je na programe duel o 3. miesto, o 16:00 potom príde na rad finálový zápas.

(o 5. miesto, 12:30) Young Angels Academy Košice U19 – ŠBK Šamorín 59:48 (30:25). Majorošová 12, Dulovičová 11, Kristlová 10 – Sujová 27, Marcová 12, Vaiglová a Šípková po 4. Štvrtiny: 10:16, 20:9, 14:5, 15:18. TH: 14/8 – 17/6. Trojky: 3-0. Diváci: 20. Rozhodovali: Douček, Donovalová, Sirocký.

Komentár: Možno, keby sa Sujová neodhodlala v tretej štvrtine ako hrajúca asistentka trénera uštedriť spoluhráčkam lekciu tým, že nebude hrať, Šamorín by zrejme zvíťazil. To by však jej spoluhráčky prišli o nastavenie zrkadla svojmu vlastnému výkonu a prístupu k zápasu. Mladé Košičanky v tretej desaťminútovke vyhrali jasne 14:5, a hoci v iných častiach duelu (najmä v prvej a poslednej štvrtine) ŠBK dominoval, napokon získali 5. miesto Košice.

Daniel Jendrichovský, YA KE U19: “Pre nás to bol malý vrchol sezóny, pretože museli sme sa dostať na Slovenský pohár cez 4 zápasy, toto bol náš šiesty. Včera sme proti našim ženám podali veľmi sympatický výkon. Bolo to dnes kostrbaté, asi sme sa báli sami seba, ale ukázali sme, že toto družstvo má svoju budúcnosť. Celkovo hodnotíme Slovenský pohár ako najlepšiu investíciu do budúcnosti.”

Timea Sujová, Šamorín: “Úvod bol dobrý, ale potom sme sa zbytočne nechali vykoľajiť súperkami, ktoré začali hrať podstatne tvrdšie. Rozladilo nás to a prvý polčas sme prehrali. Trošku nám došla para, možno je potrebné, aby niektoré hráčky začali hľadať vinu v sebe, a nie ukazovať na iné. V šatni bolo dusno, povedala som, nech sa dievčatá ukážu, tak hrali tretiu štvrtinu bezo mňa. Musíme sa dať dokopy a začať každý riešiť hlavne seba. Mladým Košičankám gratulujem k víťazstvu, ktoré si plnou mierou zaslúžili.”

online štatistiky TU

 

(prvé semifinále, 15:00) MBK Ružomberok – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 52:45 (31:25). Burová a Motleyová po 13, Praženicová 12, Graysová 6, Pavićová 5, Stašová 3 – Lambertová 13, Striešová a Vargová po 8, Burney-Robinsonová 6, Grígerová 5, Van Dalenová 3, Janštová 2. Štvrtiny: 14:14, 17:11, 12:9, 9:11. TH: 8/5 – 7/7. Trojky: 5-4. Diváci: 200. Rozhodovali: Šarišský, Obertová, Perečinský.

Komentár: Tréner MBK Juraj Suja môže byť spokojný s druhou a treťou štvrtinou, ktorú jeho tím vyhral, a pripravil si tak pôdu na postup do finále. A hoci Ružomberok stále neprodukuje taký efektívny basketbal ako v závere minulého roka, zlepšenie je badateľné a po zdravotných problémoch aj viditeľné bežným divákom. V závere už rozhodli skúsenosti a kvalita kádra a hlavne dôrazná obrana, ktorú spomínal aj lodivod úradujúceho majstra.

Juraj Suja, Ružomberok: “Som hrdý na moje hráčky, ako bojovali tento zápas, každá nechala na palubovke všetko. Skvelá obrana nám dnes vydrela výhru a účasť vo finále. Treba našim dievčatám pogratulovať a vzdať rešpekt súperovi, ktorý umnou hrou najmä v obrane sa nás snažil zastaviť. Mrzí ma veľa voľných, ľahkých príležitostí, ktoré zostávajú nevyužité. Nevieme to zlomiť, veľmi sa v útoku trápime. Dúfam, že zajtra nám svitne na lepšie časy.”

Miloslav Michálik, Banská Bystrica: “Ružomberok je dosť agresívny v obrane, s tým sme mali problém. Podali sme však solídny výkon, nemáme sa za čo hanbiť. Z tohto výkonu sa musíme odraziť do ďalších bojov. Sme na ceste, učíme sa navzájom spolupracovať, kladieme na to veľký dôraz. Aby nám kombinácie fungovali, či už v obrane, alebo aj v útoku. Pred zápasom s Košicami sme z rôznych dôvodov desať dní netrénovali, ale keď budeme takto pokračovať, náš vykon pôjde len hore.”

online štatistiky TU

 

(druhé semifinále, 17:30) Piešťanské Čajky – Young Angels Košice 82:73 (42:42). Tadićová 19, Bootheová a Moravčíková po 13, Jamesová 11, Martišková 9, Andělová 8, Pirttinenová 5, Rusiňáková a Hašková po 2 – Flukerová 19, Jewett-Gilesová 18, Higinsová 15, Urbanová 10, Blanárová 4, Rodáková 3, Mikovčáková a Ošťadálová po 2. Štvrtiny: 21:29, 21:13, 21:16, 19:15. TH: 23/17 – 13/8. Trojky: 11-9. Diváci: 50. Rozhodovali: Karniš, Bartoš a Izák.

Komentár: Vyrovnané takmer celý zápas. Až na záver, kedy Košičankám povolili nervy, čo spomenul aj tréner Young Angels. Práve vďaka nevydarenému koncu stretnutia prišli Východniarky o možný cenný triumf v podobe postupu do finále národného pohára. Piešťany, posilnené o tri hráčky rotácie a 13-bodovú Moravčíkovú dokázali zdolať súpera o deväť bodov a postúpili tak do finále pohára.

Peter Jankovič, Piešťany: “Mali sme ťažký vstup do zápasu, Košice na začiatku trafili ťažké strely, ale potom sme sa zdvihli. Duel bol bojovný z obidvoch strán, košický tím sa nevzdával, hral do konca, ale aj my sme bojovali. Aj keď, robili sme chyby, ktoré by sa nemali stávať. Patrí to však k hre. Je to dobré víťazstvo, splnili sme cieľ, ktorý sme si dali – dostať sa do finále, vyhrali sme nad Young Angels na neutrálnej pôjde, už sa musíme sústrediť na zajtrajší zápas.”

Radko Dvorščák, Košice: “Bol to vyrovnaný duel, takmer štyri štvrtiny nebolo rozhodnuté o víťazovi. Žiaľ, absolútne sme nezvládli záver, povolili nám nervy, Piešťany nás pritlačili, hrali v silnejšej rotácii, my sme sa opustili, čo ma trošku trápi. Samozrejme, držali sme s nimi krok, čo je pozitívum. Čajky sú posilnené o tri hráčky, ktoré sa im vrátili do rotácie, takže, je to už iné družstvo ako predtým. Mohli sme však ešte viac vzdorovať. Súperovi treba pogratulovať a držať mu palce vo finále.”

online štatistiky TU

 

(c) MBK Ružomberok 2022