Skvelý úvod sezóny, Buknovej 25 bodov

S jedinou legionárkou, Češkou Andreou Andělovou nastúpili basketbalistky MBK Ružomberok v Koniarni na svoj úvodný duel nového ročníka Niké extraligy žien. Proti nim stál hlavný súper v kľúčovom boji o prvú štvorku súťaže – ŠBK Šamorín.

Bol to veľmi ťažký súper pre mladé, a prevažne neskúsené družstvo Liptáčok. Ružomberok síce celý zápas viedol, ale viackrát mal na mále, hlavne na konci stretnutia, kedy sa Šamorín doťahoval, a k vyrovnaniu, zdramatizovaniu stretnutia, či dokonca výhre, mu chýbalo naozaj málo…

 

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Kapitánka Ružomberka Alexandra Buknová si pripísala na svoje konto až 25 bodov, a stala sa najlepšou strelkyňou zápasu.

+ Družstvá mali takmer identickú presnosť streľby (43,1 – 40,7%), líderkami tímov boli Buknová a Sujová, čo potvrdili aj bodovým ziskom.

+ Za domáce ešte dnes nenastúpili Dorková a Michaličková, napriek tomu si Ruža v dramatickom stretnutí, hlavne na konci, poradila so svojim nepríjemným súperom.

 

VÝVOJ STRETNUTIA

Ružomberok od začiatku do konca viedol. Rozbehol sa slušne, vyhrával aj 12:2, ale Šamorín umne kontroval a nepripustil vyšší náskok tímu kapitánky Buknovej. Úvodnú štvrtinu zvládli zverenky Juraja Suju 22:17. Aj naďalej držali opraty zápasu vo svojich rukách, no nie celkom pevne a presvedčivo. Mladý, neskúsený tím Ružomberka čelil síce počtom malému, ale rozhodne skúsenejšiemu družstvu ŠBK, ktoré trestalo mnoho nerozvážnych chýb úradujúceho vicemajstra. Najviac Ruža viedla o 14 bodov (53:39), no v záverečnej štvrtine, ktorú Šamorín vyhral 18:10, mal súper Ruže blízko k vyrovnaniu. Hra bola vtedy veľmi kúskovaná prerušeniami, no 300 divákov v hale vytvorilo výbornú atmosféru, hlavne vďaka neustálej podpore domáceho fanklubu Concordia 1906. V dramatickom závere mala pevnejšie nervy a lepšiu mušku Ruža, hoci hrajúca asistentka trénera hostí Timea Sujová sa svojimi skúsenosťami postarala o to, že rozuzlenie sa načrtlo až niekoľko sekúnd pred koncom zápasu.

 

SLOVO MAJÚ TRÉNERI

Juraj Suja, Ružomberok: “Som šťastný a vďačný za víťazstvo nad konkurentom v boji o prvú štvorku, čo je našou vysnívanou métou v tejto sezóne. Sme radi, že sme tento zápas zvládli, čo sa týka výsledku. Chcem poďakovať dievčatám, že duel skutočne odbojovali, nechali na palubovke všetko, čo je v ich silách. Na druhej strane, som veľmi nespokojný s výkonom v obrane. Víťazstvo bolo zaslúžené, ale výhra mala byť výraznejšia, stačilo hrať rozumnejšie a byť disciplinovanejší.”

Albert Diósi, Šamorín: “Bol to dobrý zápas. Na to, na čo máme my aj Ružomberok, to bol takmer vyrovnaný duel. Myslím si, že súper zaslúžene vyhral, lepšie bránili. Urobili sme viacero elementárnych chýb, a nemali sme na striedanie kvalitné hráčky, sú choré. Odohrali sme to so vztýčenou hlavou. Zápas mal vysoké tempo, MBK má nízke, ale rýchle hráčky, bojovné, najmä na úniky a rýchle protiútoky, čo aj patrične využili.”

 

ŠTATISTIKA

MBK Ružomberok – ŠBK Šamorín 70:65 (22:17, 40:32, 60:47). Buknová 25, Urbanová 13, Havranová 10, Uramová a Dovčíková po 7, Andělová 6, Jarošová 2 – Sujová 21, Luttmerdingová 16, Vargová 10, Marcová 8, Bábiková 7, Šípková 2, Lelkesová 1. Štvrtiny: 22:17, 18:15, 20:15, 10:18. TH: 14/10 – 24/18. Trojky: 4-3. Diváci: 300. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Cibulka. Úspešnosť streľby: 43,1% – 40,7%.

Rozšírené fakty zo stretnutia TU

 

(c) MBK Ružomberok 2022