Ružomberok má bronz (nad zlato)

Uff… Tentokrát síce nie o jeden bod, ale zápas to bol ako na hojdačke. Fantastická kulisa – 1100 divákov, vybičovaná atmosféra, nádherný zážitok. So šťastným koncom pre MBK Ružomberok, ktorý po výhre 64:53 nad Young Angels Košice v rozhodujúcom treťom stretnutí získal bronzové medaily. Tie sú v súčasnej situácii, ako naznačila celozápasová choreografia pred zápasom – nad zlato.

VÝVOJ STRETNUTIA

Plánovanie a prípravy na tento zápas sa v klube a fanklube začali bezprostredne po vyrovnaní série na 1:1 v stredu v Košiciach. Áno, nebolo to rýchle, ľahké a spontánne, ale dopredu premyslené, aby pozvánka na rozhodujúci duel v Koniarni zasiahla čo najviac ľudí. Motiváciou mal byť nielen s určitosťou posledný zápas sezóny, ale hlavne vidina cenných bronzových medailí.

Podarilo sa. Na tretí duel Ružomberka s Košicami prišlo do Koniarne 1100 divákov, čo je rekordná návšteva sezóny v celej Niké extralige žien 2022/23. Ešte pred začiatkom zápasu vytiahol fanklub Ultras Concordia 1906, v spolupráci so všetkými divákmi, krásnu choreografiu s obrovským nápisom “Bronz nad zlato”. Ukážkovo sa zapojilo obecenstvo Koniarne, čo malo za výsledok krásny vizuálny zážitok.

Začiatok stretnutia sa vydaril lepšie domácim. Tie vyhrali prvú štvrtinu 18:12, aj napriek tomu, že strelecky to nebolo najlepšie, ale z obidvoch strán. Neúnavný fanklub, ktorému sa do povzbudzovania umným spôsobom podarilo zapojiť aj početné publikum, hnal Ružomberčanky po celý čas vpred. Na palubovke sa zverenkám trénerského tandemu Suja-Porubčan darilo do polčasu, ktorý vyhrali 35:26:

Po zmene strán však dali o sebe vedieť Košičanky. Tretiu desaťminútovku vyhrali celkom presvedčivo 21:12, a dráma bola znovu na svete. Záverečnú štvrtinu však, napriek enormnému tlaku a dramatickej situácii, zvládli presvedčivejšie na palubovke domáce hráčky. Napokon zvíťazili o 11 bodov 64:53, a po vydretom víťazstve im funkcionári, vrátane ružomberského primátora Ľubomíra Kubáňa, za obrovských ovácií tribún, zavesili na krk bronzové medaily, a kapitánka Buknová zdvihla nad hlavu bronzovú trofej…

POVEDALI PO ZÁPASE

Juraj Suja, Ružomberok: “Robíme z toho drámy, už tretíkrát za sebou. Dnes sme viedli aj o 12, a znovu za tri minúty, neviem prečo, nezodpovednosťou, chybami, zrazu prehrávame o tri body. Bol to veľmi ťažký zápas. Snažili sme sa však neprepadnúť panike. Náročné to bolo hlavne vtedy, keď sme na konci tretej štvrtiny nevedeli dať kôš. Našou cestou musí byť zodpovedná obrana, čo sa snažíme prízvukovať tomuto tímu stále. V tomto zápase sme bránili veľmi dobre. Aj Blanksovú sme dnes slušne udržali.”

Radko Dvorščák, Košice: “Bol to výborný zápas, adekvátny súboju, ktorý sa tu odohral. Vyhrali sme tu o bod, doma sme prehrali o bod, rozhodujúci duel bol tu, v Koniarni. Bolo to až do konca otvorené, nezostáva mi nič iné, len Ružomberku zagratulovať. Vyhral na domácej pôde pred fantastickým publikom. Diváci si istotne prišli na svoje, či už doma pri sledovaní prenosu, alebo naživo v hale. Taký je šport, musíme to prijať.”

FAKTY

MBK Ružomberok – Young Angels Košice 64:53 (35:26) – konečný stav série 2:1. Buknová 20, Jarošová 14, Andělová 11, Dovčíková 7, Urbanová 5, Havranová 4, Svetlíková 2, Štefančová 1 – Blanksová a Mikovčáková po 17, Kristlová 8, Rodáková 6, Dulovičová 3, Plavnická a Šedivá po 1. Štvrtiny: 18:12, 17:14, 12:21, 17:6. TH: 25/17 – 21/16. Trojky: 7-3. Diváci: 1100. Rozhodovali: Tomašovič, Kúkelčík a Bara. Úspešnosť streľby: 31% – 33%.