Prvý krok do semifinále. Ruža-Poprad 83:59

Po základnej časti a nadstavbe sa dnes pre Ružomberok rozbehla aj posledná, vyraďovacia fáza Niké extraligy žien. Úvodným súperom úradujúceho vicemajstra Slovenska bol tím BAM Poprad, prvé štvrťfinále sa odohralo v Koniarni s jasným papierovým favoritom.

MBK Ružomberok (2.) nastúpil do série proti BAM Poprad (7.) v pozícii, kedy nielen verejnosť očakáva postup Liptáčok do semifinále. Pripomíname, že štvrťfinálová séria sa hrá, ako tradične, na dve víťazné stretnutia, nasledujúce je na programe v nedeľu 19. marca o 16:30 pod Tatrami.

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Zo zdravotných dôvodov ešte do duelu nezasiahla jedna z kľúčových postáv MBK Viktória Havranová. Napriek tomu dokázala Ruža po rozpačitom úvode bez problémov zvíťaziť.

+ 24 bodov Dovčíkovej, najlepšej strelkyne zápasu, je jej kariérne maximum, nielen v MBK Ružomberok. Zaznamenala aj tri úspešné strelecké pokusy za tri body.

+ Až 29 plusových bodov nazbierala kapitánka Liptáčok Buknová, 22 si pripísala Svetlíková.

VÝVOJ STRETNUTIA

Poprad začal lepšie ako Ružomberok. Eliminoval tlak favorita, vyhrával 5:4, a potom aj 17:15, a tak sa skončila prvá štvrtina. Následne však zverenky Juraja Suju bodovo svojmu súperovi ušli, a po polčase už viedli o 14 bodov 44:30. Svoj náskok po zmene strán postupne navyšovali, pred záverečnou desaťminútovkou už vyhrávali 63:45. V poslednej štvrtine dal domáci trénerský tandem šancu aj všetkým hráčkam z lavičky, Ružomberok si už komfortný náskok postrážil a v prvom zápase štvrťfinále pohodlne vyhral 83:59.

SLOVO MAJÚ TRÉNERI

Juraj Suja, Ružomberok: “Sme radi, že v sérii vedieme 1:0. Stále cítiť našu únavu z víkendového programu, verím, že dovtedy pominie. Zajtra si dievčatá oddýchnu, v piatok a sobotu potrebujeme už trénovať, v nedeľu je druhý zápas. Trápime sa dlhodobo, aj dnes, nebránime dobre, robíme veľa základných individuálnych chýb v obrane. Teší ma, že si zahrali aj mladé dievčatá, a že sme dali 9 úspešných pokusov za tri body.”

Tibor Kmetóni, Poprad: “Na začiatku sme vedeli, že Ružomberok mal ťažký víkendový program, že budú hráčky unavené. Chceli sme ich prekvapiť, ale kvalita sa prejavila. Držali sme krok prvú štvrtinu, potom však už domácim začali padať trojky, zrýchlili hru, čomu sme sa nedokázali prispôsobiť. Odovzdali sme to, na čo máme, v tejto dobe.”

FAKTY

MBK Ružomberok – BAM Poprad 83:59 (44:30). Dovčíková 24, Svetlíková 16, Buknová 9, Urbanová 7, Hadačová a Andělová po 6, Jarošová 5, Uramová a Štefančová po 4 – Drobná 17, Višňová 13, Kmetoniová a Paulechová po 7, Lysová 5, Barillová a Tetemondová po 4, Langová 2. Štvrtiny: 15:17, 29:13, 19:15, 20:14. TH: 14/10 – 15/10. Trojky: 9-5. Diváci: 215. Rozhodovali: Kiss, Životský a Donovalová. Úspešnosť streľby: 47% – 40%.