Povinná výhra: Ruža zdolala Slovan

Prvý zápas štvrťfinále play-off slovenskej extraligy proti Slovanu Bratislava odohrali basketbalistky MBK Ružomberok v piatok 21. februára podvečer v domácej hale Koniareň. Nič iné ako výhru si zverenky Juraja Suju ani nepripúšťali.

Outsider tohto štvrťfinálového zápasu už v úvode dokonale zaskočil vicemajstra, a aj slušnú návštevu v ružomberskej hale. Slovan totiž vyhrával 14:5, a potom aj 16:11, prvá štvrtina sa napokon stala korisťou hostiek, ktoré ju vyhrali o štyri body. Liptáčky hrali nekoncentrovane, nedarila sa im streľba. Naopak, správne namotivované hostky sa vypli k výbornému výkonu a zaslúžene bodovali.

Druhá desaťminútovka začala lepšie pre Ružomberok. Zásluhou úspešných trojkových pokusov Vesterbergovej a Černákovej otočil MBK stav zápasu na 20:18. Aj na tento stav však dokázala Bratislava odpovedať, vyrovnala na 20:20. Stalvantová ihneď po svojom príchode na palubovku v 14. minúte uspela a trojbodovým zápisom obrátila misky váh na stranu favorita – 24:22. Dlho to však neplatilo, v 16. minúte viedli znovu Bratislavčanky 29:28. Keď následne zvýšil Slovan na 31:28, tréner Ruže si zobral oddychový čas. Počas neho veru krikom nešetril. Pomohlo to však, MBK vyrovnal stav. Záver polčasu však najmä vďaka úspešnejšej streľbe a čiastočne zvýšenej aktivite patril domácim.

Po zmene strán udrela trojkou Černáková a MBK viedol už o šesť bodov. V ďalšom útoku pridala rovnako úspešný pokus Stalvantová, a následne pridala aj dva body a Liptáčky už vyhrávali 48:39. Po premenených trestných hodoch a dvojke Kmeťovej už dokonca viedol Ružomberok o 13 bodov. Lepší štart do druhého polčasu si skutočne ani nemohol priať. V dobrom tempe pokračovali domáce aj naďalej, a tak tretia štvrtina bola takmer úplne v ich réžii.

Záverečná štvrtina sa v podstate už len dohrávala, vzhľadom k vysokému rozdielu skóre. O zvoľnení tempa však nechcel domáci tréner Suja ani počuť, a tak neustále nabádal svoje zverenky k zvýšenej aktivite. Tu treba spomenúť, že jednoznačne najlepšou hráčkou MBK bola Stalvantová, autorka obdivuhodných XX bodov. Darilo sa jej nielen strelecky, ale aj herne, založila množstvo útokov a hýrila pohybom. Podľa očakávania Ružomberčanky dotiahli zápas do víťazného konca, hoci trpká pachuť z prvej štvrtiny zostala divákom aj pri odchode z haly.

MBK Ružomberok – BK Slovan Bratislava 90:69 (14:18, 41:37, 70:54). Štvrtiny: 14:18, 27:19, 29:17, 20:15. Najviac bodov MBK: Stalvantová 23, Fenynová 15, Černáková 14, Kmeťová 11, Vesterbergová a Murphyová po 9. Diváci: 400. Vývoj zápasu: 5:14, 11:16, 20:18, 21:20, 24:22, 28:24, 28:31, 34:34, 39:34, 41:35, 48:39, 58:44, 72:56, 76:59.