Na úvod Európskeho pohára prehra v Belgicku

O deväť bodov podľahli basketbalistky MBK Ružomberok vo svojom prvom zápase nového ročníka Európskeho pohára FIBA na palubovke belgického nováčika súťaže Wallonia Basket 67:76. Absolútne sa nedarilo najmä Kmeťovej, ktorá bola vylúčená za 5 faulov, no dala len dva body.

V stredu 6. novembra začali Ružomberčanky svoju púť v novej sezóne Európskeho pohára FIBA. Na ich sily bol belgický tím Wallonia Basket, ktorému podľahli o deväť bodov 67:76. Rozhodujúcou fázou zápasu bola už prvá štvrtina, ktorú slovenský vicemajster prehral 8:20, a navyše v nej zaznamenal katastrofálnu streleckú úspešnosť 20%, oproti vyše 70% úspešnosti súpera. Ešte hrôzostrašnejšie vyznieva fakt, že dve minúty pred koncom úvodnej časti hry bol stav na ukazovateli skóre 2:20 z pohľadu MBK.

Do druhej štvrtiny nastúpili zverenky Juraja Suju lepšie, a vyhrali ju tesne o jeden bod 16:15. Stále však za domácimi hráčkami zaostávali, a počas celého zápasu prehrávali a doťahovali náskok Belgičaniek. Spomedzi nich vynikala najmä Trahanová, ktorá Liptáčkam nastrieľala 23 bodov. Naše žabky potiahla bodovo najmä Murphyová, autorka 21 bodov, solídne sa darilo aj Ristićovej (14), Černákovej a Vesterbergovej (po 10 bodov). Naopak, vôbec neoslnila Kmeťová, za celý duel strelila len dva body a bola vylúčená za 5 faulov.

Ružomberku zúfalo chýba hráčka typu Parkerovej. Tá sa však nedávno zranila, roztrhnutá achillovka ju vyradila pravdepodobne do konca aktuálnej sezóny. V zápase s Belgičankami bol tesný bodový rozdiel len v závere, kedy sa Liptáčky priblížili súperkám na rozdiel 7 bodov (65:72). Napokon prehrali o deväť bodov a pripísali si do tabuľky prehru.

Ďalší zápas súťaže odohrajú hráčky MBK Ružomberok už o týždeň v stredu 13. novembra. Na svojej palubovke v Koniarni privítajú favorita skupiny, francúzsky celok GB Tarbes, ktorý si v prvom kole bez problémov poradil s maďarským celkom Pinkk Pécs – 71:48. Zápas Ružomberka s Tarbesom sa začína v Koniarni o 18.00 h, vstupné je stanovené na 3,00 eur. Aj nasledujúce dve stretnutia odohrajú Sujove zverenky doma, 20. novembra s Pinkk Pécs (18.00) a o týždeň neskôr s Wallonia Basket (18.00).

Európsky pohár FIBA – 1. kolo: Wallonia Basket (Belg.) – MBK Ružomberok (SR) 76:67 (20:8, 15:16, 23:23, 18:20). Najviac bodov: Trahanová 23, Mestdaghová 14, Steinbergová 11 – Murphyová 21, Rističová 14, Černáková a Vesterbergová po 10. TH: 19/17 – 26/19, fauly: 25 – 20, trojky: 7 – 2. Diváci: 650.