Lyon ukázal svoju extratriedu

Do Koniarne dnes prišiel jeden z najväčších favoritov na zisk titulu v Európskom pohári FIBA. Basketbalistky MBK Ružomberok čelili špičkovému francúzskemu družstvu LDLC ASVEL Lyon.

Aj keď Ruža pomerne dlho od úvodu zápasu viedla, napokon sa prejavili obrovské skúsenosti a kvalita francúzskeho družstva, ktoré v Ružomberku dokázalo a ukázalo svoju príslušnosť k extratriede európskeho basketbalu.

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Súdiac podľa ohlasov, záujmu a komunikácie verejnosti s MBK by tento zápas v prípade maximálnej možnej kapacity haly sledovalo približne 2500 divákov.

+ V tíme Lyonu sa predstavili až štyri hráčky, pôsobiace v ženskej NBA, okrem iných aj Johanessová, ktorá je považovaná za najlepšiu basketbalistku Európy v súčasnosti.

+ Napriek enormnému rozdielu vo výške rozpočtu obidovch klubov (pre porovnanie, Francúzky majú viac ako 5-násobné vyššie finančné krytie sezóny ako Ružomberok), bolo na palubovke dlhý čas vidno umnú hru MBK, čoho najlepším dôkazom je dlhé vedenie od úvodu zápasu.

VÝVOJ STRETNUTIA

Nečakaný, ale príjemný úvod Ruže. Úradujúci slovenský majster vyhrával 3:0, 10:7, 13:10, aj 22:14. Prišla však druhá štvrtina, ktorá takmer pochovala nádeje MBK na možný úspech v stretnutí. Liptáčky ju prehrali 5:22, akoby sa zľakli toho, že vedú nad jedným z najlepších tímov v Európe. Po zmene strán síce zverenky Juraja Suju opäť vnikli do zápasu, skresali rozdiel skóre, ale keď sa už zdalo v poslednej desaťminútovke, že Ružomberok môže dokonca šokujúco pomýšľať na víťazstvo (48:57), Lyon zapol na vyššie obrátky, a znovu sa Ruži vzdialil. Napokon si výhru postrážil a vyhral o 17 bodov.

ZHODNOTENIE TRÉNEROV

Juraj Suja, Ružomberok: “Priznám sa, som trošku sklamaný. Viem, akú kvalitu má Lyon, čo aj potvrdil výrazným spôsobom. Vytrestali každú našu chybu, trafili 10 trojok z 21 pokusov, čo je takmer 50% úspešnosť. V ženskom basketbale sa ťažko prehrá s takýmto číslom. A hoci sú ostatné ukazovatele takmer vyrovnané, prestrieľali nás. Nie sme natoľko vyspelí, aby sme všetky štyri štvrtiny dokázali produkovať dostatočnú mieru kvality. O zápase rozhodla osemminútovka v druhej štvrtine.”

Pierre Vincent, Lyon: “Bol to veľmi ťažký zápas pre nás. Mali sme problémy v obrane v prvej časti hry, urobili sme priveľa chýb a minuli aj ľahké strely, nevedeli sme nájsť rytmus. Keď sa vám nedarí spoza oblúka, nemôžete uspieť. Urobili sme však niektoré zmeny, dostali sme sa späť do zápasu, mohli sme hrať svoju hru, a napokon sa nám podarilo vyhrať.”

MBK Ružomberok – LDLC ASVEL Lyon (FRA) 60:77 (24:19, 29:41, 38:44). Praženicová a Motleyová po 13, Turudićová a Graysová po 11, Burová 8, Havranová 4 – Crvenkadićová 20, Chartereauová 15, Johanessová a Tanquerayová po 11, Burdicková 7, Ciaková 6, Demontouxová 3, Badianeová a Chevaugeonová po 2. Štvrtiny: 24:19, 5:22, 9:13, 22:23. TH: 8/7 – 10/7. Trojky: 7-10. Diváci: 100. Rozhodovali: Köyci (TUR), Katić (CRO), Nagy (HUN). Úspešnosť streľby: 38.3% – 48.4%. Najviac času na palubovke (MBK): Burová 33:35, Praženicová 32:07, Graysová 29:57, Stašová 28:13, Turudićová 25:14, Havranová 24:22, Motleyová 17:25, Buknová 9:07.