Kto nebol, neuverí: Ruža po predĺžení zdolala Sopron!

Aj s bývalou hráčkou MBK Ružomberok pricestoval do Koniarne maďarský tím Uniqa Euroleasing Sopron na zápas Stredoeurópskej ligy v sobotu 18. januára o 17.00 h.

Úvod zápasu bol z pohľadu Ružomberka doslova katastrofálny, Maďarky sa totiž dostali do vedenia 6:0. Domáce však zapli na vyšší rýchlostný stupeň, znížili na 5:6, a ešte v prvej štvrtine prebrali iniciatívu. Darilo sa im aj strelecky, Sopron už v závere prvej časti výrazne prevyšovali. Aj v druhej štvrtine začali dobre, v 13. minúte vyhrávali už 22:14. O dve minúty neskôr dokonca o desať bodov 28:18. Keď sa už zdalo, že sa Sopron doťahuje na Ružomberok (28:24), zabrali pod košom Brezániová a Baburová a zvýšili náskok na 33:24.

Slušná návšteva 600 divákov videla aj po zmene strán bojovný basketbal. Ružomberok hnala dopredu neúnavná Concordia 1906, ktorá síce prišla v menšom počte, ale počuť ju bolo v celom zápase. V 25. minúte využil Sopron slabšiu fázu v hre Liptáčok a znížil na rozdiel jediného bodu (38:39). Domáci tréner Suja si zobral oddychový čas. Napriek snahe však dve minúty pred koncom hostky po dvoch úspešných šestkách vyrovnali na 43:43. Misky váh na ružomberskú stranu následne trojku naklonila Remenárová. A keď po oddychovom čase uspela rovnako aj Kmeťová, bolo 49:43, minútu pred koncom štvrtiny. Takmer s klaksónom sa ďalšia trojka podarila čoraz sa zlepšujúcej Remenárovej, a tak pred poslednou desaťminútovkou vyhrávala Ruža o 9 bodov.

Záverečná štvrtina bola najnapínavejšia. Päť minút pred koncom sa Maďarky po prvý raz od začiatku zápasu dostali do vedenia (57:56). Žiaľ, práve v tomto čase úplne odišla Ružomberku streľba. Neúnavný domáci fanklub, ktorý podporovali aj ostatní diváci, hnal Ružu dopredu. V 37. minúte však už bol stav 56:61, ale Liptáčky ešte zabojovali, a 14 sekúnd pred koncom vyrovnala Brezániová trojkou na 64:64. Na programe bolo teda päťminútové predĺženie…

“Extra time“ začali lepšie domáce úspešnou trojkou Kmeťovej. Nasledoval jeden úspešný trestný hod hostiek, trojka Vesterbergovej, ktorá následne pridala aj kôš za dva body, a tak 1.47 min pred koncom predĺženia viedla Ruža vo fantastickej atmosfére o sedem bodov 72:65. Samotný záver bol neuveriteľne dramatický. Zverenky Igor Poleneka dvakrát vyrovnali, aby úspešnými trestnými hodmi rozhodli o zápase Stalvantová a a Kmeťová. Ruža po bojovnom výkone zaslúžene vyhrala, viedla totiž drvivú väčšinu duelu.

MBK Ružomberok – Uniqa Euroleasing Sopron 78:74 – po predĺžení (17:12, 33:27, 54:45 – 64:64). Štvrtiny: 17:12, 16:15, 21:18, 10:19 – 14:10. Rozhodovali: Tomašovič, Hricišin, Doušek. Diváci: 600. Bodovali: Stalvantová 19, Murphyová 13, Brezániová 12, Kmeťová 11, Remenárová a Vesterbergová po 10, Baburová 3 – Hawkinsová 27, Fegyvernekyová 15, Krnjićová 14, Ciglarová 6, Zsovarová 3, Licskaiová 2. Vývoj zápasu: 0:6, 5:6, 9:10, 13:12, 15:12, 22:14, 28:18, 30:24, 35:29, 39:33, 41:40, 49:45, 54:49, 56:57, 59:61, 62:64.