Extraliga – Finále: MBK Ružomberok – Good Angels Košice

Podrobnosti

Dátum Čas Súťaž Sezóna
8. apríla 2018 17:00 Extraliga 2017/2018

K zápasu

Elektrizujúca atmosféra zdobila veľký basketbalový sviatok v Koniarni. Finálový duel Ružomberka s Košicami sledovalo 1700 divákov. Zimomriavky navodili obecenstvu folkloristi zo Šumiaca, ktorí zaspievali na úvod slovenskú hymnu.

Nervozita a prílišný rešpekt zo súpera zväzovali zverenkám Juraja Suju ruky v prvom polčase druhého finálového súboja o titul v ženskej extralige. Viacero sľubných streleckých pozícií domáceho družstva zostalo nevyužitých, a tak si skúsené Košičanky vytvorili už v prvej štvrtine náskok 16:9, a v druhej desaťminútovke ho po výsledku 17:10 ešte navýšili, takže po polčase už vyhrávali o 14 bodov (33:19).

Do druhého polčasu ale nastúpil úplne iný Ružomberok. Zbavil sa kŕčovitého prejavu s neistou muškou, sťahoval náskok Košíc a tretiu štvrtinu vyhral 19:15. Prišiel však o Campbellovú, a takmer aj o Ellenbergovú, ktorú skosila k zemi Jurčenková, čo rozhodcovia neposúdili ako faul. Napriek tomu bojovali na doraz až do konca, a takmer sa bodovo dotiahli na úradujúceho majstra, ktorý si však v dramatickom závere ustrážil tesný náskok a po víťazstve 60:52 získal finálový mečbal. Ten môže premeniť na 15. titul v rade už v stredu 11. apríla doma. Ak vyhrá Ružomberok, séria sa znovu presťahuje v sobotu 14. apríla do Koniarne.

Samostatný odstavec musíme venovať búrlivej a vynikajúcej atmosfére, ktorá v nedeľu panovala v Koniarni. Celotribúnová choreografia domáceho fanklubu Concordia 1906 (obrovská plachta s nápisom “SCP”) odštartovala exkluzívny výkon približne 60 fanúšikov, ktorí dokázali v povzbudzovaní strhnúť celú halu.

Juraj Suja (tréner Ružomberka): „Podľa mojich predstáv bolo výkon v 2. polčase. Bol tam charakter, nasadenie bojovnosť. To je cesta k úspechu. Je škoda, že sme pred zápasom neverili, že môžeme uspieť, že tak sa stalo až po prvom polčase. Začali sme veriť neskoro. Dúfam, že v treťom stretnutí to bude od začiatku a potom máme šancu uspieť. Opäť, podobne ako v Košiciach sme mali prílišný rešpekt. Možno to bolo o kúsok lepšie, pretože nebránili sme zle, no nedokázali sme premeniť ani voľné strely.“

Peter Jankovič (tréner Košíc): „Pocity sú fantastické vyhrali sme veľmi ťažký zápas. Už po stretnutí v Košiciach som hovoril, v Ružomberku to ude veľmi náročné, čo sa aj potvrdilo. Súper má doma obrovskú podporu divákov. V druhom polčase Ružomberok vybehol na nás s ohromnou energiou. Záver sme aj vďaka skúsenostiam zvládli.”

MBK Ružomberok – Good Angels Košice 52:60 (9:16, 19:33, 38:48) – stav série 0:2. Ellenbergová 24, Walkerová 13, Buttsová 8, Bozókiová 5, Campbellová 2 – Žirková a Jurčenková po 12, Bálintová 9, Petersová 8, Morrisová a Stehlíková po 6, Deptová 5, M. Páleníková 2. Štvrtiny: 9:16, 10:17, 19:15, 14:12. TH: 22/16 – 14/9. Trojky: 0-7. Diváci: 1700. Úspešnosť streľby: 33% – 37%.