EP FIBA: Prehra, ktorá nebolí. Ružomberok postúpil cez Krasnojarsk!

Najbližším súperom basketbalistiek MBK Ružomberok bude francúzsky vicemajster – Tarbes. Zápasy sú na programe 23. (o 18:00) a odveta 31. januára.

Ružomberčanky dnes dosiahli ďalší významný úspech. Klub, ktorý im v minulej sezóne vystavil stopku v Európskom pohári, dokázali v dvojzápase poraziť, a tak cez Krasnojarsk idú v kontinentálnej klubovej súťaži číslo dva ďalej.

Domáci zápas 3. januára v Koniarni ovládol Ružomberok, ktorý napriek hrozivému polčasovému manku (35:51) otočil duel a vyhral 80:74. Dnešné stretnutie v Aréne Sever sľubovalo teda dramatickú zápletku, ktorá sa aj potvrdila.

Väčšinu času viedli zverenky Juraja Suju, ktoré si pre seba uchmatli aj prvú štvrtinu v pomere 23:16. Celkovo mali bodovo navrch až 26 minút, domáci Enisey vyhrával 10 minút a 22 sekúnd. Druhá štvrtina tesne, a tretia presvedčivo (o 10 bodov) však patrila Ruskám, ktoré do záverečného dejstva išli so sľubným, no tesným 4-bodovým náskokom (56:52). V napínavom rozuzlení dokázali Liptáčky vzdorovať silnému tímu, a hoci trojkou v poslednej sekunde prehrali 72:74, v konečnom účtovaní s domácim zápasom boli úspešnejšie (152:148) a postúpili tak do ďalšej fázy playoff Európskeho pohára FIBA.

Ružomberok bol výrazne úspešnejší v streleckej úspešnosti, premenil takmer polovicu pokusov, kým Krasnojarsk len čosi vyše 41%. Zverenky Juraja Suju mali až 41 doskokov, ich protivníčky z Ruska až o 14 menej (27).

Juraj Suja, tréner Ružomberka: Sme šťastní. Dosiahli sme pekný úspech. O to krajší, že všetci videli, ako ťažko sa rodil. Som spokojný…. Naše mentálne nastavenie bolo výborné… Kontrolovali sme podľa plánu prvý polčas, ale nebolo možno držat Krasnojarsk na uzde celých 40 minut. Súper sa presadil, no to ma teší veľmi, že sme nespanikárili a trpezlivosť a viera boli naši spojenci. Ďakujeme všetkým za podporu, aj na diaľku a samozrejme základ úspechu sa narodil v Koniarni. Nepostúpili by sme bez našich fanúšikov, ktorí stáli za nami, aj keď sme boli dole. Ďakujeme ešte raz a sme šťastní, že Koniareň žije Eurocupom aj naďalej!”

Enisey Krasnojarsk (Rus.) – MBK Ružomberok 74:72 (16:23, 31:37, 56:52) – prvý zápas 74:80, do ďalšieho kola postupuje Ružomberok. Mavungaová 23, Namoková 13, Dorovskichová a Levčenková po 9 – Šikšniutéová 20, Jefferyová 19, Ellenbergová 13, Markovićová 6, Kelčíková a Mištinová po 2. Štvrtiny: 16:23, 15:14, 25:15, 18:20. TH: 16/12 – 16/12. Trojky: 10-4. Diváci: 400. Úspešnosť streľby: 41,94% – 49,12%.