74:56! Ruža aj bez kapitánky jasne ovládla prvé finále

Len niekoľko hodín pred prvým finálovým zápasom medzi MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami prišiel domáci tím o kapitánku Miroslavu Praženicovú.

Prvé finále bolo kvôli futbalovému zápasu Ružomberka s Pohroním (1:0, 15:30) posunuté z tradičného času o piatej na hodinu neskôr. Ruža si proti Piešťanom musela poradiť bez kapitánky Praženicovej, ktorá má menšie zdravotné problémy s chrbticou.

3 ZAUJÍMAVOSTI ZÁPASU

+ Obrovský šok pre domáci kolektív prišiel len niekoľko hodín pred finálovým štartom – nemôže nastúpiť kapitánka a líderka tímu Praženicová kvôli menšiemu zdravotnému problému s chrbticou.

+ Čo rozhodlo? 8 trojok Ružomberka vs. 3 trojky Piešťan, úspešnosť streľby 45% MBK vs. 32% Čajky a druhá štvrtina, v ktorej si úradujúci majster vytvoril rozhodujúci náskok.

+ Výborných 12 bodov Rusiňákovej znamenali vlastne 4 premenené trojky z deviatich pokusov, spolu s tímovým výkonom a ďalším detailom išlo o rozhodujúci štatistický ukazovateľ.

VÝVOJ STRETNUTIA

Ružomberok mal katastrofálny začiatok zápasu. Za dve minúty nazbieral štyri fauly a po troch minútach prehrával už 0:8. Piešťany pritom prvý faul urobili až v 6. minúte. V tom čase bol stav 5:13, potom o dve minúty 8:18, no šnúrou trojok a úspešných útokov Ruža znížila na 18:20. Potom v druhej štvrtine MBK prvý raz vyrovnal v 12. minúte na 20:20, a odvtedy už Čajky k ničomu dôležitému nepustil. O necelú minútu neskôr už Sujov tím vyhrával 23:20, po 15. minúte bol stav 31:24. Ani po zmene strán Čajky nelietali vo výšinách, naopak, umnou hrou Ruže sa museli držať pri zemi. Rýchlym sledom sa úradujúci majster dostal k priebežnému vedeniu 50:35, pred záverečnou desaťminútovkou vyhrával 56:42. Po trojke Stašovej v 38. minúte zvýšil náskok na 71:52, a zaslúžene vysoké vedenie si bez problémov udržal až do konca, a v sérii sa ujal vedenia 1:0.

SLOVO MAJÚ TRÉNERI

Juraj Suja, Ružomberok: “V prvom rade treba dať rešpekt súperovi, ktorý prišiel hrať o prvý finálový bod veľmi tvrdo, s energiou a dobre pripravený. Ešte väčší rešpekt si však zaslúži môj tím, za to, čo dnes ukázal. Som veľmi hrdý a šťastný, ale je to len prvý bod, musíme zostať nohami na zemi. Piešťany začali lepšie, potom sme však zmenili obranu, snažili sme sa súpera vyviesť z rovnováhy, trafili sme niekoľko košov. Nerobili sme paniku zo zlého začiatku, neplašili sme sa, snažili sme sa ísť podľa nášho plánu. Kočky dnes bojovali ukážkovo tímovo, a pridali k tomu výborné individuálne výkony.”

Tomáš Kačmárik, Piešťany: “Začali sme veľmi dobre, potom súper prešiel do zónovej obrany, čo sme síce čakali, ale mali sme s tým problém a prestali sme hrať svoju hru. Totálne nám súper vypojil niektoré hráčky, s čím sme sa nedokázali vyrovnať. Jednoznačne bol Ružomberok lepší, nie je sa na čo vyhovárať, hrá sa však na tri víťazstvá, takže, musíme sa z toho poučiť, v stredu máme nový zápas. Nevychádzalo nám dnes v podstate nič, nezvládli sme to.”

MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 74:56 (18:20, 39:30, 56:42). Enabosiová 16, Živaljevićová 15, Turudićová 13, Rusiňáková 12, Stašová 9, Williamsová 7, Havranová 2 – Miletićová 13, Hamilton-Carterová 12, T. Páleníková 10, Hašková 8, Tadićová 6, Kozáková 4, Martišková 3. Štvrtiny: 18:20, 21:10, 17:12, 18:14. TH: 17/12 – 19/17. Trojky: 8-3. Bez divákov. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Uhrin. Úspešnosť streľby: 45% – 32%. Čas na palubovke (MBK): Rusiňáková 31:06, Turudićová 30:44, Stašová 30:23, Živaljevićová 29:58, Williamsová 29:20, Enabosiová 27:29, Havranová 15:54, Uramová 2:32, Kubáňová a Oravcová po 1:17.