Ružomberské srdce (takmer) porazilo košické peniaze

„Srdce je viac ako peniaze“ – gigantický transparent 15×6 metrov v podaní ružomberského fanklubu Concordia 1906 privítal v Koniarni hráčky a realizačný tím Good Angels Košice. Šláger kola sľuboval výborný basketbal a skvelú kulisu. Obidva predpoklady sa potvrdili…

Na prvý kôš zápasu si veľmi pekne zaplnená Koniareň musela počkať takmer štyri minúty. Skóre otvorila Kiššová, Košice v Ružomberku viedli 3:0. Úvodné body domácich zaznamenala v šiestej minúte americká posila Fenynová, keď znižovala na 2:3. Počas prvej štvrtiny hostky stále viedli, domáce sa však umnou hrou snažili držať s nimi krok. Minútu pred koncom sa priblížili na rozdiel jediného bodu po úspešnej trojke Fenynovej. A osem sekúnd pred sirénou vyrovnala Stalvantová na 13:13.

Druhá štvrtina bola ešte zaujímavejšia, ale aj nervóznejšia. Tréner Košíc Maroš Kováčik a jeho zverenka Abdiová si vyslúžili technické chyby, po prvý raz išiel Ružomberok do vedenia v 14. minúte po úspešnej trojke Baburovej (20:18). Šnúrou štyroch bodov však Východniarky znovu viedli 22:20. Hralo sa vo fantastickej atmosfére, o ktorú sa staral domáci, ale aj menej početný hosťujúci fanklub. Dve minúty pred polčasom znovu vyrovnala stav Fenynová (28:28). Koncovku štvrtiny napokon lepšie zvládli Košičanky, aj keď do šatní odchádzali len s dvojbodovým náskokom.

Po zmene strán začali lepšie domáce trojkou Kmeťovej, ktorá naklonila misky váh na ružomberskú stranu (35:34). Rovnakým spôsobom však kontrovala Perkinsová, a pridala aj dva body. Košice viedli 39:35. Tesný výsledok držali Liptáčky aj naďalej, prehrávali najviac o štyri body (napr. 46:50). Dve minúty pred koncom štvrtiny vyrovnala Stalvantová na 50:50. Pred poslednou desaťminútovkou bol stav 54:54.

Už 15 bodov mala na konte v 31. minúte Fenynová. Celý zápas hrala veľmi dobre, a ako nová posila MBK sa ukázala v dobrom svetle. Posledná štvrtina bola mimoriadne dramatická, po miernom náskoku Košíc sa Ružomberok dotiahol na 61:61. Do konca zápasu zostávalo tri a pol minúty, keď po trojke Baburovej vyhrávala Ruža 66:61. Hosťujúci tréner Kováčik si okamžite zobral oddychový čas. Počas ďalších dvoch minút padli len dva koše z trestných hodov, a za stavu 66:63 si znovu hosťujúci kouč zobral timeout. 27 sekúnd pred koncom využil Maroš Kováčik aj tretiu možnosť oddychového času, stav bol nezmenený 66:63. Po ňom sa Good Angels podarilo streliť trojku, šesť sekúnd pred sirénou. Po nerozhodnom výsledku 66:66 tak nasledovalo predĺženie. V ňom sa naplno prejavili euroligové skúsenosti Košíc, a tak napokon po mimoriadne dramatickom závere Ružomberok tesne prehral.

MBK Ružomberok – Good Angels Košice 71:75 (13:13, 32:34, 54:54 – 66:66). Štvrtiny: 13:13, 19:21, 22:20, 12:12 – 5:9. Rozhodovali: Gabara, Kukelčík, Pipiška. Diváci: 2200. Najviac bodov: Stalvantová 18, Fenynová 17, Murphyová 12, Kmeťová 8, Baburová 7 – Bojovićová 21, Perkinsová 19, Hruščáková 10. Vývoj zápasu: 0:3, 9:13, 12:13, 13:16, 17:18, 20:20, 22:26, 24:28, 28:28, 30:30, 32:32, 35:34, 37:39, 42:43, 50:54, 54:58, 61:61, 66:61.