Fantastická atmosféra a porazené Spišiačky

Tisíc divákov si prišlo v sobotu 19. októbra do Koniarne pozrieť zápas Stredoeurópskej ligy medzi MBK Ružomberok a Spišskou Novou Vsou. O fantastickú atmosféru počas stretnutia sa staral početný domáci fanklub, ale pozrieť si svoje favoritky prišli aj hosťujúci priaznivci.

Viac ako 100-členný fanklub Concordia 1906 hnal od úvodných sekúnd dopredu domáce hráčky proti ambicióznemu súperovi zo Spiša. Zápas sa začal vo fantastickej atmosfére, o ktorú sa pričinili aj priaznivci hostí, ktorí do metropoly Liptova pricestovali tiež v hojnom počte.

MOHUTNÁ PODPORA FANKLUBU

Vedenia v atraktívnom dueli sa síce ujali Spišiačky, no vzápätí úspešnou trojkou kontrovala Černáková. Aj keď sa útoky v rýchlom slede striedali na obidvoch stranách, viac sa darilo Ružomberčankám, ktoré sa aj vďaka mohutnej podpore fanklubu dostali do vedenia 16:10. Potom si tréner hostí Dávid Demečko zobral prvý oddychový čas. Po ňom síce hostky úspešnou trojkou znížili náskok, no záver úvodnej štvrtiny vyšiel lepšie Liptáčkam, ktoré na 25:17 zvyšovali premeneným pokusom Vesterbergovej.

CHYBY ROZHODCOV

Východniarky nazbierali v prvej časti hry dvojnásobok faulov oproti domácim hráčkam, čo možno pramenilo z premotivovanosti poraziť Ružomberok. V podobnom duchu začali aj druhú štvrtinu, a aj vďaka premeneným trestným hodom vyhrávala Ruža v 13. minúte 29:19. O dve minúty neskôr odpustili rozhodcovia Spišiačkam úmyselný faul, keď sa na súperovu polovicu rútila Stalvantová. Ďalšiu chybu, ktorá obrala Ružomberok o dôležité body, urobili rozhodcovia v 18. minúte, kedy Ristićovej odpísali prešľap, ktorý nebol. A do tretice zvláštne verdikty rozhodcov. V poslednej minúte pred polčasom zaznela píšťalka proti Murphyovej, hoci práve ju súperka počas sporného momentu odstrčila. Napriek tomu išli do šatní spokojnejšie domáce po vedení 44:37.

RUŽA SI DRŽALA NÁSKOK

Polčasovú prestávku spestrili provokácie značne podgurážených fanúšikov Spišskej Novej Vsi, zasahovať pred Koniarňou museli aj mestskí policajti. Vstup do druhého polčasu vyšiel lepšie domácim, ktoré po trojke Baburovej vyhrávali v 24. minúte už o 15 bodov – 54:39. Celkovo vyšla tretia štvrtina jednoznačne lepšie domácim, ktoré ju zaslúžene vyhrali 19:11.

Na začiatku poslednej časti hry v 32. minúte si Ružomberčanky stále držali 15-bodový odstup od súperiek (65:50). Pri niektorých chybných činnostiach v obrane sa však viackrát nezdržal skutočne hlasných pokrikov domáci tréner Juraj Suja. Jeho zverenky až na mierne zaváhania v defenzíve predvádzali zodpovedný a atraktívny výkon, ktorý v 35. minúte znamenal vedenie 71:55. Úspešnou trojkou zvýšila vedenie Ruže v poslednej minúte na 74:63 Brezániová a bolo o víťazovi rozhodnuté.

MBK Ružomberok – Rücon Spišská Nová Ves 77:63 (25:17, 44:37, 63:48). Rozhodovali: Szibilla, Kubáš, Kurnay. Štvrtiny: 25:17, 19:20, 19:11, 12:15.  Diváci: 1000. Strelkyne zápasu: Ružomberok – Brezániová a Kmeťová po 13, Ristićová 12, Murphyová  a Baburová po 11, Černáková 8, Vesterbergová 6, Stalvantová 3. Spišská Nová Ves – Whitcombová 19, Palušná 15, Holmqvistová 13, Surkusaová a O’Rourkeová po 7, Beňušková 2. Trojky: 8:6. Vývoj zápasu: 3:3, 11:10, 19:15, 31:21, 35:25, 42:32, 54:39, 56:44, 59:48, 67:52, 71:57, 71:61.